Ekspert: nie dojdzie do pęknięcia w relacjach Włoch z UE

(fot. shutterstock.com)

W relacjach przyszłego włoskiego rządu z UE można oczekiwać ostrych dyskusji, ale nie dojdzie do zerwania stosunków ani marginalizacji Włoch - powiedział PAP politolog z uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, profesor Beniamino Caravita.

 

Profesor Caravita z wydziału nauk politycznych wyraził opinię, że nie ma powodów do poważnych obaw o przyszłość relacji z Unią Europejską, gdy - jak wszystko na to wskazuje - po kilku tygodniach impasu powstanie rząd utworzony przez krytyczne wobec UE ugrupowania. Będzie to następstwo wyborów z 4 marca, w których najwięcej głosów otrzymał Ruch Pięciu Gwiazd i koalicja sił centroprawicy na czele z eurosceptyczną Ligą Północną.

 

Politolog pytany przez PAP o to, czy Unia powinna niepokoić się wynikiem wyborów we Włoszech i ich konsekwencjami odparł: "W stosunkach z UE możliwe jest to, że po pewnych wstępnych napięciach, nie dojdzie jednak do drastycznego zerwania relacji, nawet jeśli powstanie rząd Ruchu Pięciu Gwiazd i Ligi".

 

Profesor Caravita następnie zauważył: "Ani europejska, ani włoska gospodarka nie mogą sobie pozwolić na kryzys typu greckiego".

 

"Wszyscy są tego świadomi, nawet najbardziej ekstremalne odłamy protestu wobec Unii" - dodał.

 

"Prawdopodobne jest to, że pojawią się ostre dyskusje z UE, które jednak nie przemienią się w zerwanie stosunków przez Włochy ani w ich marginalizację ze strony Unii" - uważa włoski ekspert.

 

Zapytany o to, czy możliwe utworzenie rządu przez ugrupowania życzliwe wobec władz Rosji oznaczać może ocieplenie relacji z nią, profesor Caravita odparł: "Choć tendencja do kontynuacji polityki zagranicznej pozostanie zawsze bardzo silna i będzie polegać na potwierdzeniu tradycyjnych sojuszy atlantyckich, nie wykluczam podjęcia przez rząd Ruchu i Ligi próby złagodzenia najmocniejszych antyrosyjskich postaw".

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook