Pałac Elizejski: Francja i USA nie będą tolerowały bezkarności w sprawie broni chemicznej

Pałac Elizejski: Francja i USA nie będą tolerowały bezkarności w sprawie broni chemicznej
(fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO)
PAP / kw

Francja i Stany Zjednoczone nie będą tolerowały bezkarności wobec "udowodnionego użycia" broni chemicznej przeciwko cywilom w Syrii - napisał Pałac Elizejski, informując o piątkowej rozmowie telefonicznej szefów obu państw, Emmanuela Macrona i Donalda Trumpa.

Obaj prezydenci "domagali się natychmiastowego wdrożenia rezolucji 2401 przegłosowanej jednogłośnie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ" - wynika z komunikatu. Przekazano w nim, że podczas rozmowy z Trumpem Macron podkreślił, że uważnie przygląda sie kwestii broni chemicznej.

Szef państwa francuskiego przypomniał, że "udowodnione użycie środków chemicznych powodujących śmierć cywili spotka się ze stanowczą odpowiedzią w doskonałej koordynacji z naszymi amerykańskimi sojusznikami" - czytamy.

RB ONZ przyjęła w ubiegłym tygodniu rezolucję, w której zażądała ustanowienia "bez zwłoki" 30-dniowego rozejmu w Syrii. Jednak, jak pisze AFP, siły syryjskie i rosyjskie w czwartek wciąż wywierały wojskową presję na będącą enklawą rebeliantów Wschodnią Gutę.

DEON.PL POLECA

Ponadto jednostronny rosyjski rozejm we Wschodniej Gucie na razie nie doprowadził do oczekiwanych zmian w udzielaniu pomocy humanitarnej w terenie. Chodzi o zainicjowane przez Moskwę codzienne pięciogodzinne zawieszenie broni we Wschodniej Gucie. Jego celem jest umożliwienie ludności cywilnej opuszczenie tego obszaru.

"W obliczu kontynuowania masowych bombardowań przeciwko cywilom, głównie we Wschodniej Gucie, i dalszego pogorszenia sytuacji humanitarnej prezydent Republiki i jego amerykański odpowiednik kładli nacisk na konieczność tego, by Rosja wywierała maksymalną presję na reżim w Damaszku, aby jasno wyraził swe zaangażowanie na rzecz przestrzegania rezolucji Rady Bezpieczeństwa" - brzmi oświadczenie Pałacu Elizejskiego.

Prezydenci Francji i USA "postanowili współpracować, by wdrażać rezolucję 2401 w celu umożliwienia zakończenia walk, dostarczenia pomocy humanitarnej i ewakuacji rannych oraz chorych" - dodano.

W ostatnim czasie przedstawiciele władz Francji mówili, że wydaje się prawdopodobne, iż siły reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada użyły chloru podczas ofensywy na będącą pod kontrolą rebeliantów prowincję Idlib i na Wschodnią Gutę. W maju 2017 roku Macron ostrzegał, że "jakiekolwiek użycie broni chemicznej spotka się z odwetem i natychmiastową odpowiedzią, przynajmniej jeśli chodzi o Francję".

W czwartek na konferencji prasowej w Genewie francuska pozarządowa organizacja pomocy medycznej UOSSM poinformowała, że w ciągu ostatnich czterech lub pięciu miesięcy we Wschodniej Gucie doszło do pięciu lub sześciu ataków z wykorzystaniem chloru.

Według agencji Reutera od prawie tygodnia śledztwo w sprawie ataków we Wschodniej Gucie prowadzi Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pałac Elizejski: Francja i USA nie będą tolerowały bezkarności w sprawie broni chemicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.