Poroszenko: dążenia do UE i NATO należy zapisać w konstytucji

(fot. shutterstock.com)

- Dążenie do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej i NATO powinno być zapisane w konstytucji - oświadczył prezydent Petro Poroszenko w środę na konferencji prasowej poświęconej wyzwaniom, przed którymi stoi jego kraj w bieżącym roku.

 

- Omawiamy ideę umieszczenia w konstytucji dążeń do integracji europejskiej i euroatlantyckiej - powiedział.

 

Zdaniem Poroszenki słowa te powinny znaleźć się w preambule do ustawy zasadniczej. Zwrócił także uwagę, że członkostwo Ukrainy w NATO i UE to czynniki, które jednoczą społeczeństwo ukraińskie.

 

Mówiąc o innych zadaniach w polityce zagranicznej, szef państwa ukraińskiego podkreślił, że Kijów nadal usilnie będzie zabiegał o rozmieszczenie międzynarodowych sił pokojowych na zajętych przez prorosyjskich separatystów obszarach Donbasu na wschodzie kraju.

 

- Nadal będziemy przestrzegali mińskich porozumień (w sprawie Donbasu - PAP) i usilnie domagali się rozmieszczenia misji pokojowej ONZ na warunkach korzystnych dla Ukrainy - oświadczył.

 

Wyraził jednocześnie nadzieję, że do konkretnych rozmów na temat sił pokojowych może dojść dopiero po wyborach prezydenta Rosji.

 

- Mam nadzieję, że uda się nam wtedy porozmawiać o tym na najwyższym szczeblu; rozmieszczenie sił pokojowych to jedyny sposób, by powstrzymać zabijanie Ukraińców - powiedział.

 

Poroszenko ujawnił także, że w ciągu najbliższych tygodni Ukraina oczekuje pierwszych dostaw uzbrojenia z USA. Kijów ma otrzymać m.in. przeciwpancerne pociski kierowane Javelin.

 

- Mówimy także o środkach walki elektronicznej, obrony lotniczej i wielu innych rodzajach broni - podkreślił.

 

Według ukraińskiego prezydenta największym zagrożeniem dla bezpieczeństwa jego państwa pozostaje Rosja, stąd konieczność wzmacniania armii.

 

- Nasza armia powinna gwarantować bezpieczeństwo na całej linii granicy państwowej. Wzmocnienie jej możliwości bojowych pozostaje moim priorytetem jako głównodowodzącego siłami zbrojnymi - oświadczył Poroszenko.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook