Słowackie MSZ: procedura KE wobec Polski ostatecznym rozwiązaniem

(fot. shutterstock.com)

Słowacja opowiada się za dialogiem pomiędzy Komisją Europejską a Polską i uznaje uruchomienie przez KE art.7 traktatu o UE wobec Warszawy za ostateczne rozwiązanie - napisano w projekcie stanowiska słowackiego MSZ wobec decyzji KE.

 

Poinformowała o tym we wtorek czeska agencja CTK.

 

Jedynie przez dialog można rozstrzygnąć w sposób konstruktywny spór dotyczący praworządności, bez jakichkolwiek negatywnych konsekwencji dla współpracy wewnątrz UE - oświadczył resort spraw zagranicznych dodając, że dialog pomógłby zapobiec uruchomieniu procedury.

 

Słowacja wciąż widzi pole do kontynuacji debaty, szczególnie biorąc pod uwagę chęć do dyskusji przejawianą przez nowy rząd Polski - zapewnił resort.

 

MSZ podkreśliło, że zasada państwa prawa stanowi podstawę funkcjonowania UE, a jej respektowanie nie powinno być jedynie biletem wstępu, o którym zapomina się po przyjęciu do Wspólnoty.

 

KE uruchomiła w grudniu 2017 r. wobec Polski procedurę z art. 7.1. unijnego traktatu, który mówi, że na uzasadniony wniosek jednej trzeciej państw członkowskich, Parlamentu Europejskiego lub Komisji Europejskiej, Rada UE (składająca się z przedstawicieli wszystkich państw członkowskich) większością czterech piątych, po uzyskaniu zgody PE, może stwierdzić istnienie wyraźnego ryzyka poważnego naruszenia przez kraj członkowski wartości unijnych.

 

Jednocześnie KE przyjęła wtedy też zalecenia, w których wskazała, jakie działania muszą podjąć polskie władze, aby odpowiedzieć na jej zastrzeżenia. Poza zmianami w ustawie o Sądzie Najwyższym KE domaga się też nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa. Chce, by nie przerywano kadencji sędziów-członków Rady i zapewniono, by nowy system gwarantował wybór sędziów-członków przez przedstawicieli środowiska sędziowskiego.

 

Art. 7 traktatu o UE to tzw. opcja atomowa, w wyniku której kraj może zostać objęty sankcjami czy zawieszeniem prawa do głosowania na forum UE. Do tego potrzebna jest jednak jednomyślność na szczycie unijnym, tymczasem Węgry wielokrotnie deklarowały, że są przeciwne karaniu Polski.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

~ekomarek1 17:13:26 | 2018-02-13
Rozsądnie.Trzeba wyznaczyć jakiś termin na odbudowę TK(zaprzysiąć sędziów konstytucyjnym ,usunąć i ukarać dublerów, ;UWAGA Pisowcy:nawet po usunieciu owych dublerów sędziowie wybrani przez pisowską wiekszość parlamentarną będą mieli przewagę liczebną,WIĘc NIE MACIE SIE CZEGO BAĆ ),następnie KONSTYTUCYJNY TK zbadałby konstytucyjność ustaw o sądownictwie które budzą kontrowersje i NIEPOKÓJ CYWILIZOWANEGO ŚWIATA i polskich prawników.
Następnie trzeba opublikować, zgodnie z z Konstytucją RP, orzeczenia TK ,których jeszcze nie opublikowano wskutek przestępczych działań pani beatki.Potem pan D mógłby ułaskawić owa kobietę tak jak innych przestępców związnych z partią .Proste ,trzeba tylko chcieć. i jesze trzeba kochać Polskę bardziej niż przywileje i chore ambicje.Czy znajdą się siły w PISIE,które będą miały odwagę wyrwać się z więzów SBeckiej mafii?Czy towarzysze przyłębski ,luśnia,piotrowicz i kryże  nadal będą rządzić Kaczyńskim i Macierewiczem.
To ,że kaczyńki podpisał lojalkę jeszcze go nie przekreśla.Wielu ludzi udało się komunistom złamać obiecując im "wygone życie i karierę na uczelni.

 

Oceń 5 16 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook