Ukraina: Rada Najwyższa uchwaliła ustawę o Donbasie. "Te terytoria to nieodłączna część kraju"

Krysja / Shutterstock.com

Rada Najwyższa Ukrainy (parlament) uchwaliła w czwartek w drugim, ostatnim czytaniu ustawę o reintegracji terytoriów w Donbasie, znajdujących się pod kontrolą prorosyjskich separatystów - podaje Interfax-Ukraina.

 

W ustawie Rosja została uznała za państwo-agresora.

 

Agencja przekazała, że za przyjęciem ustawy "O specyfice państwowej polityki w sprawie zapewnienia państwowej suwerenności Ukrainy na czasowo okupowanych terytoriach w obwodach donieckim i ługańskim" głosowało 280 deputowanych w 450-osobowym parlamencie. Przeciwko było 36 posłów, 2 deputowanych wstrzymało się od głosu.

 

Zgodnie z przyjętym dokumentem za czasowo okupowane terytoria w obwodach donieckim i ługańskim zostały uznane części Ukrainy, w obrębie których uzbrojone oddziały i okupacyjna administracja Federacji Rosyjskiej przejęły i utrzymują ogólną kontrolę.

 

Dokument określa, że czasowa okupacja przez Rosję terytorium Ukrainy, niezależnie od tego, ile trwa, jest nielegalna i nie przyznaje Rosji żadnych praw terytorialnych.

 

Ustawa przewiduje powołanie Zjednoczonego Sztabu Sił Zbrojnych Ukrainy, który będzie koordynował wszelkie działania w tym regionie; dotychczas zajmowała się tym Służba Bezpieczeństwa Ukrainy w ramach tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO).

 

Zadowolenie z powodu uchwalenia ustawy wyraził prezydent tego kraju Petro Poroszenko. "280 - za! Będziemy kontynuować torowanie drogi do reintegracji okupowanych ukraińskich ziem w sposób polityczno-dyplomatyczny. To jest kluczowy sygnał tej ustawy, który dziś przyjęła Rada Najwyższa z mojej inicjatywy" - napisał Poroszenko na Facebooku.

 

Dodał, że jest to znak zarówno dla Donbasu, jak i dla Krymu, że te terytoria to "nieodłączna część Ukrainy".

 

Parlament rozpoczął drugie czytanie ustawy we wtorek. W pierwszym czytaniu ustawa była przyjęta przez parlament w październiku.

Konflikt na wschodzie Ukrainy trwa od wiosny 2014 roku, kiedy prorosyjscy separatyści ogłosili powstanie w Donbasie dwóch tzw. republik ludowych: donieckiej i ługańskiej. Wydarzenia te poprzedziło zajęcie przez Rosję należącego do Ukrainy Krymu. W wyniku walk w Donbasie zginęło dotychczas ok. 10 tys. ludzi.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?