Prezydent Korei Południowej gotów spotkać się z Kim Dzong Unem

(fot. PAP/EPA/KIM HONG-JI / POOL)

Prezydent Korei Południowej gotów jest, pod określonymi warunkami, spotkać się północnokoreańskim przywódcą Kim Dzong Unem.

 
Zgodzę się na to spotkanie, jeśli będzie ono mogło przynieść "konkretne rezultaty" - powiedział w środę Mun Dze In.
 
Podczas noworocznej konferencji prasowej w Seulu prezydent Korei Płd. powiedział, że nie chce natychmiastowego zjednoczenia Korei Południowej i Północnej. Podkreślił, że teraz najważniejszym celem jest denuklearyzacja Półwyspu Koreańskiego i zapobieżenie kolejnej wojnie.
 
"Musimy pokojowo rozwiązać kwestię północnokoreańskiego programu nuklearnego" - stwierdził Mun Dze In, dodając, że jest zwolennikiem dalszego dialogu z władzami KRLD.
 
Delegacje obu państw koreańskich uzgodniły we wtorek, że przeprowadzą rozmowy na temat złagodzenia napięcia militarnego, poprawy wzajemnych relacji i będą "aktywnie współpracować" podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich, które odbędą się w lutym w Pjongczangu. Korea Płn. zgodziła się wysłać na igrzyska do Korei Płd. swoją delegację i sportowców.
 
Wysocy rangą przedstawiciele władz obu Korei spotkali się w miejscowości Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej na granicy obu państw na pierwszych od około dwóch lat oficjalnych rozmowach.
 
W noworocznym orędziu przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un zadeklarował "otwarcie na dialog" z Koreą Płd. i chęć wysłania delegacji KRLD na igrzyska w Pjongczangu. Spotkało się to z życzliwą reakcją Seulu, gdzie prezydent Mun Dze In polecił wybranym resortom przygotowanie środków na sfinansowanie udziału Korei Płn. w igrzyskach.
 
Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pjongczangu odbędą się w dniach 9-25 lutego.
 
 
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook