Komicja Europejska kieruje sprawę do Trybunału UE wobec Polski za ustawę o sądach

(fot. PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Komisja Europejska skierowała w środę do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawę wobec Polski w związku z ustawą o sądach powszechnych - poinformowało PAP źródło w tej instytucji.

 

To kolejny krok w prowadzonej od wakacji procedurze o naruszenie prawa unijnego. Zdaniem Brukseli ustawa o ustroju sądów powszechnych podważa niezależność polskich sędziów.

 

Polskie władze w pismach do KE przekonywały, że zmiany wprowadzone nowelizacją nie oddziałują na niezawiłość sędziów i ich orzecznictwo. KE stoi na stanowisku, że ustawa ta jest niezgodna z prawem UE z uwagi na wprowadzenie odmiennego wieku emerytalnego dla kobiet (60 lat) i mężczyzn (65 lat) sprawujących urząd sędziowski. Zdaniem KE stanowi to dyskryminację ze względu na płeć. To z kolei jest sprzeczne z art. 157 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej i dyrektywą w sprawie równości płci w dziedzinie zatrudnienia.

 

KE ma również zastrzeżenia prawne wobec uprawnienia ministra sprawiedliwości do uznaniowego przedłużania kadencji sędziów, którzy osiągnęli wiek emerytalny, jak również do uznaniowego odwoływania i powoływania prezesów sądów. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.08

Liczba głosów:

207

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Zbych 09:36:17 | 2017-12-21
Nie należy łudzić się, że Komisji Europejskiej chodzi o "praworządność". Cel jest prosty: poprzez nałożenie sankcji na Polskę doprowadzenie do kryzysu ekonomicznego i dalej do wymiany władzy ustawodawczej i wykonawczej. Zwykła polityka, nic więcej.

Oceń 12 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ksen 08:52:52 | 2017-12-21
Na Wiejskiej, tuż przy wjeździe do Sejmu rośnie sobie akacja. Jedna z gałęzi jest niemal równoległa do poziomu ziemi i wysokość jest całkiem niezła. Jeżeli tylko się okaże, że donosicielstwo N-PO dało wymierne rezultaty, drzewko będzie mogło być odpowiednio wykorzystane.
Musimy wreszcie zerwać ze złą tradycją wybaczania wszystkim płatnym zdrajcom.

Oceń 7 1 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 20:59:32 | 2017-12-20
No tak ulica się wypowiedziała(ci bardziej wykształceni i morarlnie wrażliwi) ,zagranica też(ta cywilizowana), elity społeczne(stowarzyszena prawnicze w zasadzie wszystkie)a PIS swoje:że Soros-szkodzi Polsce,że Żydziszkodzą,chcą odszkodowań),że Niemcy-żli,że Francuzi żli-żli,Amerykanie -się nie znają na polskim prawie itp.Zasze tematy zastępcze.Nigdy merytorycznej polemiki.Apytanie nasuwa się samo-dlaczego cywilizowany Świat i prawi ludzie w RP (np Strzembosz i inni)uważają,że w naruszonozasady państwa prawnego.Dlaczego PIS nie może walczyć o władzę metodami legalnymi,tj. bez oszustw, bez łamania Konstytucji itp?Przecież PIS ma większość w sejmie?Na gruncie prawa ,na drodze legalnej, PISteż może wymienić sędziów.(Wymrą albo skończy się kadencja itp.)
Dlaczego brakuje im odwagi, by przyznać się do błędów?Taki to problem aby usunąć ludzi Wolfganaga,ludzi typy  Piotrowicz, Kępa itp?

Oceń 5 36 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

WDR 16:48:26 | 2017-12-20
"Płacić za to będzimy my, Polacy. Rząd się zawsze jakoś wyżywi, oni sobie poradzą, a może nawet jakies punkty sondażowe im podskoczą."

W obozie KOD pojawiła się pierwsza, chaotyczna, antypisowska i nieśmiała, ale jednak refleksja na temat strategii "ulica i zagranica" ;-)

Oceń 62 9 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 14:33:49 | 2017-12-20
Myślę ,że to celny głos:
,,Miałem wczoraj wieczorem w moim programie (Polsat News 2, sorry, jeszcze nie ma linku, ale pojawi się na Ipla.pl za dzień lub dwa) dwóch mądrych gości - prof. Pawła Boskiego z Uniwersytetu SWPS i dr Tomasza Kowalczuka z UW. Rozmawialiśmy o tym, czy dwa wrogie plemiona, na które rozpadło się polskie społeczeństwo, jeszcze cokolwiek łączy, jakiekolwiek wspólne wartości. Uczeni mężowie mieli dla widzów dobrą i złą wiadomość. Zła jest taka, że poza Lewandowskim łączy nas niewiele. Od stuleci jesteśmy cywilizacją graniczną: cześć Polaków kieruje się, na dobre i złe, wartościami cywilizacji Zachodu (w tym praworządność, konstytucjonalizm), cześć - znajduje się kulturowo i mentalnie w cywilizacji wschodu, z jej „naszością” i wszystkimi wadami i zaletami... To się nie zmienia i raczej nie zmieni. Pozostaniemy tak podzieleni w dającej się przewidzieć przyszłości - cokolwiek historia nm przyniesie.
Lepsza wiadomość polega na tym, że obie siły są równoważne i żadna ze stron nie ma szansy wygrać sporu o to, jaka ma być Polska, modernie „postępowa” czy po sarmacku ksobna. Tak jak „naszej stronie” nie udało się wyeliminować wizji "Polski tradycyjnej, katolickiej" przez pierwsze 25 lat III RP, tak PiS z JK nie zdoła zainstalować na stałe swojej wizji. "

Oceń 7 72 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 14:08:33 | 2017-12-20
Podziękujmy rządowi PiS za to, że Polska jest postrzegana jak zgniłe jajo. Wyznawcy PiS wszędzie dostrzegają zmowę, zagrożenie przeciw sobie natomiast nie dostrzegają do czego prowadzą rządy PiS. Wyznawczy przewodniej roli partii ustawicznie ignorują łamanie prawa przez PiS, usprawiedliwiają każdą podłość wodzusia i jej przydupasów. Kaczyński wychowany na sowieckich wartościach, również w domu, ma poronione wizje i chce nas wyprowadzić z Unii Zlikwidował demokratyczny fundament Państwa - trójpodział władzy. Gawiedź się cieszy bo zainteresowana jest tylko prostą michą i wódeczką. Żal kraju, który kolejny raz zmierza ku przepaści przez bandę ciemniaków.

Oceń 11 84 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

ekomarek1 13:46:03 | 2017-12-20
I co, znowu będziemy słyszeć ,że ci w KE to koledzy Tuska,że oni są niekompetentni,że tylko rząd RP ma rację, a cały cywilizowany świat się myli? A jeżeli Ci z UE się tak "mylą" i "oczerniają" polski rząd ,to czy wkrótce wystąpimy z Unii E.?Czy to będzie dobry pretekst do zawarcia unii z Rosją i Białorusią?Tam na Wschodzie zmiany ustrojowe w RP nikomu nie przeszkadzają, po co 3 podział władzy,po co wybory,jakieś niezależne od partii sądy skoro nieomylna prtia jest jedna. A sposób głosowania, np. a sali kolumnowej w grudniu ubiegłego roku,może zaimponować niektórym azjatyckim i afrykańskim politykom..

Oceń 11 93 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

lleszek 13:41:44 | 2017-12-20
Płacić za to będzimy my, Polacy. Rząd się zawsze jakoś wyżywi, oni sobie poradzą, a może nawet jakies punkty sondażowe im podskoczą.

Oceń 11 97 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook