Trzęsienie ziemi na granicy iracko-irańskiej - Polska Akcja Humanitarna apeluje o wsparcie

(fot. Polska Akcja Humanitarna)

Do trzęsienia ziemi o sile 7.3 w skali Richtera doszło na granicy Iraku oraz Iranu. Epicentrum trzęsienia znalazło się blisko irackiej Halabdży.

 

Polska Akcja Humanitarna, która w Iraku prowadzi stałą misję, jest na miejscu  i ocenia potrzeby poszkodowanych.

 

Według danych Global Disaster Alert and Coordination System skutki trzęsienia ziemi mogą dotknąć nawet ponad 2 miliony osób mieszkających w obydwu krajach.

 

Główny wstrząs nastąpił w niedzielę, 12 listopada, o godzinie 21:18 miejscowego czasu. Epicentrum trzęsienia znalazło się w pobliżu Halabdży, miasta położonego na terenie irackiego Kurdystanu. Według ostatnich szacunków w trzęsieniu zginęło ponad 500 osób, rannych jest ponad 7000 ludzi.

 

Według wstępnej oceny lokalnych władz Regionu Kurdystanu w Iraku najmocniej poszkodowana została prowincja As-Sulajmanijja, gdzie zniszczeniu uległy m.in. budynki użytku publicznego. W Iranie najbardziej poszkodowani zostali mieszkańcy prowincji Kermanszahan na zachodzie Iranu. Ludziom po obydwu stronach granicy zaleca się nieprzebywanie w budynkach i ich pobliżu: wciąż odczuwalne są wstrząsy wtórne.

 

Polska Akcja Humanitarna pierwszy raz dotarła z pomocą do w Iraku oraz Iranu w 2003 odbudowując szkoły i infrastrukturę wodno-sanitarną. Od 2016 PAH prowadzi stałą misję w Iraku. W ostatnich miesiącach jej działania pomocowe skupiają się przede wszystkim na terenie irackiego Kurdystanu, gdzie znalazło się epicentrum wczorajszego trzęsienia. Zespól PAH w Iraku ocenia obecnie sytuację na miejscu i zbiera informacje o potrzebach poszkodowanych.

 

Polska Akcja Humanitarna uruchomiła zbiórkę pieniędzy na wparcie dla ofiar trzęsienia ziemi w Iraku i Iranie. Zakres pomocy dla poszkodowanych uzależniony będzie od zebranych w zbiórce środków. 

 

 

Pomóc ofiarom trzęsienia w Iraku i Iranie możesz:

 

  • przelewem: Alior Bank S.A. 02 2490 0005 0000 4600 8316 8772 z dopiskiem SOS IRAK/IRAN
  • poprzez stronę internetową: www.pah.org.pl/wplac/
  • dołączając do klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub-pah-sos/ i wspierając PAH comiesięczną darowizną

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?