UE za nałożeniem embarga na eksport broni do Wenezueli

(fot. shutterstock.com)

Kraje UE zgodziły się w środę na nałożenie embarga na eksport broni do ogarniętej konfliktem Wenezueli. Decyzja ma być ostatecznie potwierdzona przez ministrów spraw zagranicznych państw UE na ich poniedziałkowym spotkaniu w Brukseli.

 

Kraje członkowskie ustaliły też w środę nałożenie embarga na wszelkie rodzaje sprzętu, który może zostać użyty wobec protestujących w tym południowoamerykańskim kraju. Embargo dotyczy również sprzętu elektronicznego, który mógłby służyć do śledzenia i nadzoru.

 

Z informacji uzyskanych przez PAP wynika, ze środowa decyzja otwiera drogę prawną do nałożenia sankcji na konkretne osoby w Wenezueli - zamrożenia ich aktywów i ogłoszenia zakazu podróżowania na teren UE. Sankcje te mają jednak zostać wprowadzone, "jeśli będzie tego wymagał rozwój sytuacji".

 

Embargo na eksport broni ma w zamierzeniu UE przyczynić się do postępów procesu pokojowego w Wenezueli, nie uderzając jednocześnie w społeczeństwo.

 

- Oczekujemy, że decyzja o embargu zostanie ostatecznie zaakceptowana podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych w poniedziałek, 13 listopada - powiedział PAP unijny urzędnik.

 

Wenezuela pogrążona jest od czterech lat w kryzysie gospodarczym i społecznym, zmaga się z recesją i trzycyfrową inflacją oraz niedoborami żywności i leków. Opozycja oskarża władze o doprowadzenie kraju do ruiny gospodarczej.

 

Problemom gospodarczym towarzyszy głęboki kryzys polityczny. 18 sierpnia Zgromadzenie Konstytucyjne, w którego skład weszli jedynie zwolennicy partii rządzącej, podjęło jednomyślną decyzję o przejęciu prerogatyw parlamentu, w którym od wyborów w 2015 r. dominowała opozycja.

 

Praktycznie rozwiązany decyzją Konstytuanty parlament jest jedyną z pięciu instytucji ustanowionych ustawą zasadniczą z 1999 roku, która nie podporządkowała się Konstytuancie. Tymczasem uczynili to formalnie prezydent Nicolas Maduro oraz przewodniczący trzech trybunałów: sądowego, wyborczego i obywatelskiego.

 

Zgromadzenia Konstytucyjnego nie uznało wiele państw Ameryki Łacińskiej, Unia Europejska ani USA. Co więcej, w związku z "podważaniem demokracji" w Wenezueli oraz przeprowadzeniem tam niekonstytucyjnych reform ministerstwo finansów USA poinformowało pod koniec lipca, że nakłada sankcje na Wenezuelę. Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie zakazujące Amerykanom inwestowania w nowe papiery dłużne wyemitowane przez rząd w Caracas.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook