Irak: ajatollah wezwał władze do ochrony Kurdów. Są doniesienia o prześladowaniach

(fot. PAP/EPA/BAREQ AL-SAMARRAI)

Najwyższy rangą szyicki duchowny w Iraku, wielki ajatollah Ali al-Sistani, wezwał w piątek władze irackie do zapewnienia ochrony Kurdom na północy kraju.

 

Al-Sistani wystosował swój apel, przekazany przez jednego z jego przedstawicieli, w czasie, kiedy z obszarów, z których wycofała się kurdyjska Peszmerga, w tym z Kirkuku, Tuz Chormato i Chanakin, nadchodzą informacje o prześladowaniach ludności kurdyjskiej. Według przedstawicieli władz kurdyjskich, kilkadziesiąt tysięcy Kurdów uciekło z Kirkuku i Tuz Chormato do dwóch głównych miast Regionu Kurdystanu; są to As-Sulajmanijja i Irbil.

 

ONZ wyraziła w czwartek zaniepokojenie doniesieniami o wypędzeniach Kurdów, niszczeniu ich domów i miejsc pracy, głównie w Tuz Chormato.

 

W piątek siły irackie przejęły kontrolę nad ostatnim okręgiem w zasobnej w ropę naftową prowincji Kirkuk, po trzygodzinnych walkach z Peszmergą. Nie ma informacji o ofiarach tych walk w mieście Altun Kupri (kurdyjska nazwa Perde), 35 km na północny wschód od Kirkuku, na drodze między tym miastem a stolicą Regionu Kurdystanu, Irbilem.

 

W czwartek Kurdyjski Rząd Regionalny (KRG) postanowił pozytywnie odnieść się do wezwania irackiego premiera Hajdara al-Abadiego o dialog między regionalnymi władzami kurdyjskimi i federalnymi władzami irackimi w oparciu o konstytucję Iraku. Dzień wcześniej premier al-Abadi wydał rozkaz wycofania z przejętych od Kurdów terenów, w tym z Kirkuku i Chanakin, wszelkich oddziałów poza siłami antyterrorystycznymi i policją federalną. Chodziło w szczególności o szyickie milicje znane jako Oddziały Mobilizacji Ludowej (PMF).

 

Do starć między siłami kurdyjskimi a armią iracką doszło też w poniedziałek. Ostatecznie siły irackie, w tym PMF, zajęły Kirkuk oraz inne tzw. terytoria sporne, czyli tereny w dużej mierze zamieszkane przez ludność kurdyjską, które jednak nie są częścią Regionu Kurdystanu, a zostały zajęte przez Peszmergę po czerwcu 2014 roku.

 

Operacja sił irackich związana była z kurdyjskim referendum z 25 września, w którym większość opowiedziała się za niepodległością regionu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook