Irak: Peszmergowie wycofali się na pozycje zajmowane przed przyjściem Państwa Islamskiego

Irak: Peszmergowie wycofali się na pozycje zajmowane przed przyjściem Państwa Islamskiego
(fot. PAP / EPA / MURTAJA LATEEF)
PAP / mp

Kurdyjskie oddziały peszmergów wycofały się w środę ze wszystkich terenów zajętych po czerwcu 2014 r. i nienależących do Regionu Kurdystanu.

W niektórych miejscach kontrolują je jednak nadal oddziały związane z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).
Według źródeł irackich cytowanych przez agencję Reutera kurdyjska Peszmerga cofnęła się na pozycje zajmowane przez nią przed atakiem Państwa Islamskiego (IS) w czerwcu 2014 r. Kurdowie zajęli wtedy część terenów opuszczonych przez wycofującą się armię iracką.
Dowództwo Oddziałów Oporu Szengalu (YBS), tj. jazydzkich oddziałów związanych z PKK, oświadczyło tymczasem, że "tylko wolna wola ludu jazydzkiego ma znaczenie dla przyszłości Szengalu", dodając, że YBS będzie "bronić jej za wszelką cenę jutro, tak jak robiło to wczoraj". Szengal to kurdyjska nazwa miasta Sindżar w prowincji Niniwa.
W sierpniu 2014 r., po zaatakowaniu Sindżaru przez IS i wycofaniu się Peszmergi, PKK przebiła się na górę Sindżar, gdzie uciekli mieszkańcy miasta i ewakuowała ich do Syrii. PKK prowadzi walkę partyzancką w tureckiej części Kurdystanu i uznawana jest za organizację terrorystyczną. Obecnie YBS i PKK zajmują tereny na północ i zachód od miasta Sindżar. Turcja wielokrotnie groziła interwencją w tym regionie w związku z obecnością w nim tych oddziałów.
Tymczasem zajęcie miasta Sindżar przez jazydów z Oddziałów Mobilizacji Ludowej (PMF) i armię iracką wsparły inne jazydzkie oddziały obecne w tym rejonie tj. Siły Obrony Jazydów (HPE), działające pod dowództwem Hajdara Szeszo, który dotąd był uznawany za stronnika kurdyjskiego prezydenta Masuda Barzaniego.
W niektórych miejscach oddziały irackie zajęły jednak również tereny kontrolowane przez Kurdów od 2003 r. Chodzi m.in. o Gwer i Machmur, które zostały odłączone w 2003 r. od prowincji Niniwa i przyłączone do kurdyjskiej prowincji Irbil, a także miejscowości Chanakin i Kifri w prowincji Dijala.
Oddziały PMF próbowały również wkroczyć do miasta Kalar, które jest pod kontrolą Kurdów od 1992 r., jednak wycofały się po obrzuceniu ich kamieniami przez miejscową młodzież. Niektóre media informują również o przejęciu przez PMF kontroli nad dwoma przejściami granicznymi między Irakiem i Iranem, które dotąd kontrolowane były przez Kurdów, tj. Hadżi Omaran w prowincji Irbil i Perwezchan w prowincji Dijala.
Pojawiają się też coraz bardziej liczne doniesienia o represjach stosowanych wobec Kurdów przez PMF w mieście Tuz Churmatu i w Kirkuku. Wielu uchodźców z tych miast wciąż przebywa w as-Sulajmaniji.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irak: Peszmergowie wycofali się na pozycje zajmowane przed przyjściem Państwa Islamskiego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.