ONZ: w ubiegłym roku w konfliktach zginęło lub zostało rannych 8 tysięcy dzieci

(fot. shutterstock.com)

W konfliktach na całym świecie w ubiegłym roku zginęło lub zostało rannych 8 tysięcy dzieci - poinformował w czwartek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, apelując do walczących stron, by robiły więcej w kierunku ochrony nieletnich.

 

W raporcie ONZ wylicza, że tylko w Afganistanie w ubiegłym roku zginęło lub zostało rannych 3 512 dzieci, podkreślając, że jest to "najwyższa odnotowana liczba (poszkodowanych dzieci) w historii" w tym kraju.

 

W porównaniu z rokiem 2015 w Somalii i Syrii w roku 2016 ponad dwukrotnie wzrosła liczba przypadków rekrutowania i wykorzystywania dzieci przez strony konfliktów - zaznaczył sekretarz generalny ONZ.

 

W Sudanie Południowym zrekrutowano ponad tysiąc nieletnich, z czego ponad 60 proc., jak podkreślono w raporcie, trafiło do sił rządowych.

 

W 2016 r. doszło do ponad 6 800 przypadków złamania praw dziecka przez grupy ekstremistyczne, takie jak Państwo Islamskie, Al-Szabab, Boko Haram i talibowie.

 

Raport zawiera czarną listę sił rządowych i grup rebeliantów, które rekrutują, wykorzystują, zabijają, okaleczają, wykorzystują seksualnie lub uprowadzają dzieci.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook