Przyznano nagrodę Nobla z fizyki. Laureatami odkrywcy fal grawitacyjnych

(fot. PAP / EPA / JESSICA GOW)

Rainer Weiss, Barry C. Barish oraz Kip S. Thorne zostali we wtorek laureatami tegorocznej Nagrody Nobla z fizyki. Komitet Noblowski docenił ich "decydujący wkład w detektor LIGO i obserwacje fal grawitacyjnych".

 

Fale grawitacyjne w kosmosie zostały zaobserwowane po raz pierwszy 14 września 2015 r. Fale - których istnienie wiek temu przewidział już Albert Einstein - powstają wskutek kolizji dwóch czarnych dziur. Dotarcie echa tych fal do detektora LIGO w USA zajęło 1,3 mld lat.

 

W momencie dotarcia do Ziemi sygnał był skrajnie słaby, ale jego detekcja została okrzyknięta zapowiedzią rewolucji w astrofizyce. Sposób przeprowadzenia obserwacji tych fal jest nowością, jeśli chodzi o tak potężne wydarzenia w kosmosie i daje nadzieje na przesuwanie granic tego, co jest możliwe w nauce.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Bazyli 14:56:06 | 2017-10-03
Nauka się rozwija, dzięki niej poznajemy świat, polepszamy życie. Rozumiemy zjawiska i potrafimy je wykorzystać do budowania rozwiązań przydatnych człowiekowi. 
A religia niczego nie wyjaśnia, niczego nie tłumaczy i pozostawia wypaczony obraz rzeczywistości, przekornie zwany przez religiantów "prawdą".
Jak to działa? O tak: 
http://www.wgrane.pl/c8fea7368bcc46edf2d0cebbacd2e2b6

Oceń 2 6 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?