Donald Trump do dreamersów: nie obawiajcie się

(fot. PAP/EPA/Chris Kleponis / POOL)

Prezydent USA Donald Trump napisał w środę na Twitterze do tzw. dreamersów, że jeśli niepokoją się o swój status przez najbliższe sześć miesięcy, "to nie mają się czym martwić". Trump dał Kongresowi pół roku na przyjęcie ustawy w sprawie programu DACA.

 

We wtorek minister sprawiedliwości Jeff Sessions poinformował, że administracja zakończy program DACA, pozwalający dzieciom nielegalnych imigrantów, tzw. dreamersom zostać w USA, jeśli Kongres nie przyjmie w ciągu sześciu miesięcy ustawy regulującej sytuację tej grupy.

 

Program ten warunkowo chronił przed deportacją osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę Stanów Zjednoczonych przed ukończeniem 16. roku życia; nazwano je dreamersami (ang. marzycielami). Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział jednak, że administracja w trybie natychmiastowym przestanie rejestrować osoby, które spełniają warunki tego programu.

 

Program DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals - wstrzymania deportacji wobec osób, które przybyły jako dzieci) został rozpoczęty na podstawie rozporządzenia wykonawczego prezydenta Baracka Obamy w roku 2012 i od tego czasu był kilkakrotnie przedłużany.

 

Kongres od roku 2001 wielokrotnie próbował rozwiązać sytuację tej liczącej obecnie 800 tys. grupy młodych lub dorosłych obecnie osób na podstawie projektu ustawy DREAM.

 

Przeciętny wiek "marzycieli" w momencie nielegalnego przekroczenia granicy, z reguły razem z rodzicami, wynosił 6,5 roku.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.67

Liczba głosów:

6

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?