Rumunia gotowa przyjąć blisko dwa tys. nowych uchodźców z Grecji i Włoch

(fot. shutterstock.com)

Rumunia zaproponowała przyjęcie blisko dwóch tysięcy nowych uchodźców z Grecji i Włoch - ogłosił w sobotę szef rumuńskiej dyplomacji Teodor Melescanu. Podał, że dotąd jego kraj przyjął 700 uchodźców w ramach obowiązującego w UE programu relokacji.

 

-Złożyliśmy niedawno ofertę dla 1942 uchodźców z Grecji i Włoch, których moglibyśmy przenieść do Rumunii. Mamy już na swoim terytorium ok. 700 uchodźców pochodzących z tych krajów - powiedział Melescanu, cytowany przez telewizję informacyjną Realitatea TV.

 

Rumunia, obok Bułgarii drugi najbiedniejszy kraj UE, początkowo była przeciwna obowiązkowym kwotom uchodźców, jakich mają przyjąć kraje członkowskie, ostatecznie jednak zaakceptowała ten unijny mechanizm.

 

- Twierdziliśmy, że nie jest normalne uchwalanie sztywnych kwot, ale jednocześnie wykazaliśmy się naszą gotowością do przyjęcia pewnej liczby uchodźców - podkreślił minister.

 

Dodał przy okazji, że w 2017 roku Rumunia przeznaczyła 5,3 mln euro na pomoc humanitarną dla syryjskich uchodźców w krajach sąsiadujących z Syrią, gdzie trwa wojna.

 

W ramach programu relokacji kraje UE w lipcu i wrześniu 2015 roku zgodziły się na przeniesienie 160 tys. uchodźców z Włoch oraz Grecji, aby odciążyć te państwa. Termin na zakończenie tych działań wyznaczono na wrzesień 2017 roku. W Radzie UE Rumunia głosowała wówczas przeciwko tej decyzji.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.16

Liczba głosów:

205

 

 

Komentarze użytkowników (3)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 16:22:37 | 2017-08-19
Na zdjęciu jedna kobieta, wózek i jedno dziecko. Poza tym sami młodzi mężczyźni. Biedactwa!

Oceń 93 14 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 16:21:06 | 2017-08-19
Sprytnie. Dadzą im papiery, obywatelstwo i wyślą już jako "Rumunów", do Polski. Nie dajmy się podejść. Uwaga. To pewno nowa metoda. Rumunia się "dogadała" z Unią za "miskę" soczewicy. 

Oceń 97 15 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?