W Syrii wciąż więcej uchodźców wojennych niż powracających do domu

(fot. Giannis Papanikos / Shutterstock.com)

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) ogłosiła w piątek, że od początku roku do lipca ogółem 602 759 syryjskich uchodźców wojennych powróciło do swych domów, ale liczba nowych uciekinierów jest wyższa.

 

Spośród tych, którzy powrócili w 2017 roku do swych miejsc zamieszkania w Syrii, ogromną większość stanowili uchodźcy wewnętrzni. 16 proc. wróciło z Turcji, Libanu, Jordanii oraz Iraku.

 

Rzeczniczka IOM Olivia Headon powiedziała na konferencji prasowej w Genewie, że od stycznia do lipca tego roku 808 661 Syryjczyków uciekło przed działaniami wojennymi i ich skutkami ze swych miejsc zamieszkania, a wielu z nich "zrobiło to już po raz drugi lub trzeci".

 

Łączna liczba Syryjczyków, którzy zmuszeni byli zmieniać miejsca zamieszkania podczas wojny domowej (trwającej od początku 2011 roku), migrować z miejsca na miejsce na terenie kraju liczącego niespełna 18,5 miliona mieszkańców lub uciekać za granicę w poszukiwaniu bezpieczeństwa i żywności, to 5,86 miliona, a zatem prawie jedna trzecia.

 

Jak poinformowała Olivia Headon, tylko 11 proc. Syryjczyków powróciło do dawnego miejsca zamieszkania w poszukiwaniu większego bezpieczeństwa, 27 proc. postanowiło wrócić, aby chronić swój dom i majątek, a 25 proc. podało jako przyczynę powrotu poprawę sytuacji ekonomicznej w dawnym miejscu zamieszkania.

 

14 proc. postanowiło wracać, bo tam, dokąd uciekli, pogorszyły się warunki bytowania, a 11 proc. podaje jako motyw powrotu swą przynależność polityczną, zawód, czynniki społeczne lub niemożność integracji w innym miejscu Syrii lub z dala od kraju.

 

Do Aleppo wróciło w tym roku 405 420 Syryjczyków, do Idlibu - 75 209, do Hamy - 75 209, do Ar-Rakki - 45 300, do rolniczych okolic Damaszku (były częściowo opanowane przez siły walczące przeciwko rządowi) - 21 346 i do innych miejscowości - 27 861 osób.

 

Niemal 97 proc. powracających uciekinierów znalazło schronienie we własnych domach.

 

Największym problemem powracających jest dostęp do wody pitnej i służby zdrowia. W obu przypadkach IOM określa sytuację jako "zatrważającą". Wodę ma 41 proc. uchodźców, którzy powrócili, a możliwość leczenia - 39 proc.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook