Turcja: rocznica udaremnienia puczu

(fot. EPA/TUMAY BERKIN)

Nadzwyczajne posiedzenie parlamentu Turcji z udziałem prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdogana odbywa się w sobotę w Ankarze w pierwszą rocznicę udaremnienia próby wojskowego zamachu stanu. Dzień 15 lipca został ogłoszony świętem państwowym.

 

"Minął dokładnie rok, od kiedy najciemniejsza i najdłuższa noc w Turcji przemieniła się w jasny dzień, od kiedy wroga okupacja przemieniła się w ludzką legendę" - powiedział w parlamencie premier Binali Yildirim.

 

Premier podziękował tysiącom osób, które rok temu posłuchały apelu prezydenta i wyszły na ulice, aby sprzeciwić się puczowi. "Możemy być tu dzisiaj znowu razem dzięki naszym 250 bohaterskim męczennikom, 2193 heroicznym weteranom i wspaniałemu narodowi tureckiemu. Wasz kraj jest Wam wdzięczny" - oświadczył Yildirim.

 

W sobotę i niedzielę tysiące Turków w Stambule i Ankarze weźmie udział w "narodowych marszach jedności". Mieszkańcy obu miast mogą korzystać przez weekend z darmowego transportu.

 

Władze Turcji ogłosiły w piątek, czyli w przeddzień pierwszej rocznicy udaremnienia puczu, zwolnienie z pracy kolejnych ponad 7 tys. policjantów, pracowników państwowych i nauczycieli akademickich.

 

Łącznie przez ubiegły rok po nieudanym puczu władze tureckie aresztowały ponad 50 tys. osób i zwolniły z pracy bądź zawiesiły w wykonywaniu obowiązków ok. 150 tys. osób, w tym żołnierzy, policjantów, nauczycieli i urzędników, zarzucając im powiązania z grupami terrorystycznymi. Turcja oskarża o zorganizowanie próby puczu islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena.

 

Gulen, dawny sojusznik, a obecnie wróg prezydenta Erdogana, od 1999 roku przebywa na dobrowolnym uchodźstwie w USA. Władze amerykańskie do tej pory nie wyraziły zgody na jego ekstradycję. Kaznodzieja zaprzecza, by miał jakikolwiek udział w przygotowaniu puczu z 2016 roku.

Wspomóż Nas
Tagi: turcja

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (4)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

WDR 02:45:54 | 2017-07-16
KODiarzom marzy się, żeby zrobić to samo co w Turcji, a przynajmniej w Hamburgu...

Oceń Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Beniamin 20:58:28 | 2017-07-15
Teraz pewnie będą konsultacje z Jaroslawem Kaczyńskim i miesięcznice.

Oceń 3 odpowiedz

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook