Parlament Malty uchwalił małżeństwa homoseksualne

(fot. shutterstock.com)

Niemal jednogłośnie parlament Malty uchwalił w środę ustawę zezwalającą na zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Od trzech lat na wyspie dopuszczalne były cywilne związki, w tym homoseksualne.

 

Komentatorzy piszą o rewolucji w liczącym 430 tys. mieszkańców katolickim kraju, w którym rozwody dopuszczone są dopiero od 2011 roku, a aborcja pozostaje zakazana. Kościół katolicki był zdecydowanie przeciwny przyjęciu ustawy.

 

Jak podliczyła AFP, Malta stała się 25. krajem świata dopuszczającym małżeństwa homoseksualne i 15. w Europie.

 

- To historyczne głosowanie. Pokazuje ono, że nasza demokracja i nasze społeczeństwo osiągnęły pewien poziom dojrzałości i że możemy teraz powiedzieć, że wszyscy jesteśmy równi - oświadczył po głosowaniu laburzystowski premier Joseph Muscat.

 

Mimo wewnątrzpartyjnych głosów sprzeciwu główna opozycyjna chrześcijańsko-demokratyczna Partia Nacjonalistyczna opowiedziała się za nową ustawą. Przeciw głosował tylko jeden z jej posłów, który tłumaczył, że sumienie nie pozwala mu poprzeć małżeństw homoseksualnych.

 

Nowa ustawa całkowicie zrównuje wszystkie małżeństwa w prawie do adopcji dzieci; choć praktycznie pary homoseksualne mogły to już robić na podstawie ustawy z 2014 roku.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.3

Liczba głosów:

196

 

 

Komentarze użytkowników (15)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

szyszek 14:29:26 | 2017-07-13
Coż,nie akceptuję homosekualizmu,ale toleruję.Nie widzę żadnych,ale to żadnych merytorycznych argumentów,że małżeńtstwo to związek każdego z każdym i zapewne niedługo- w dowolnych konfiguracjach.A dlaczego nie poligamia,kazirodzctwo,ba pedofilia nawet, bo choć dziś karalna, nie wiadomo, co np 'postępowcy" wymyślą za np 10 lat.Przypominam,że homoseksualizm nawet w takiej Anglii jeszcze nie tak dawno był karalny.Osobiście tego nie rozumiem, sprawa naukowo nie przesądzona(a może ktoż udowodni,że tak? jak? - przez glosowanie,może powszechne?) i miast być w sferze dyskusji,w niektórych środowiskach/krajach przybiera postać oczywistośći prawnej.

Oceń 12 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

stos 12:16:45 | 2017-07-13
Kościoły niemiecki i maltański ochoczo przyklepujące komunię dla cudzołożników mają obecnie wątpliwą satysfakcję znalezienia się w awangardzie sodomickiego postępu.
Co zaś się tyczy decyzji politycznej w obu przypadkach pakt z diabłem zawarły partie mieniące się chrześcijańskimi, w rzeczywistości zaś będące sprzedajnymi d...

Oceń 38 7 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

k jar 10:53:03 | 2017-07-13
Sytuacja jest bardzo prosta.Każdy kraj prowadzi własną politykę populacyjną,która określa,ile funduszy należy w budżetach państw przeznaczyć na wsparcie rodzin i ich potrzeb,np. eduakcyjnych,opiekuńczych, zdrowotnych.Prowadzi się wyliczenia w perspektywie długoterminowej w oparciu o coroczne statystyki,jaka ilość funduszy będzie nam potrzebna na ten cel,bo tyle i tyle dzieci się rodzi, tyle i tyle mamy co roku małzeństw, tyle i tyle osób umiera, itd. Jeśli w Malcie na przestrzeni ostatnich 10 lat gwałtownie spadła ilość zawieranych małżeństw, spadła ilość dzieci to co miała biurokracja robić.Przecież z tego żyje wiele osób: firmy robiące wesela,hotele,restauracje.Gdyby padły,padłyby wpływy do budżetu,a wieć i zmniejszyła się liczba funduszy na dzieci: nie byłoby na remonty szkół, na szpitale,na pomoc społeczną, itd. Na Malcie nie wygrały poglądy, wygrała biurokracja.Roczna ilość małżeństw musi sie w długoterminowej perspektywie bilansować,więc naciski administracji wpłynęły na głosy parlamentarzystów.W końcu oni też z podatków żyją. Lobby LGBT nie jest wpływowe, jest pragamtyczne i na tym wygrywa: mówi wprost-nie żenicie się,nie wychodzicie za mąż,nie płodzicie dzieci,więc my za was to zrobimy. W Polsce będzie podobnie: nie będzie małżeństw hetero i nie będzie dzieci, to zalegalizuje się związki homo i inne,byle uratować budżet i dochody parlamentarzystów.A poglądy i postawy?Kto o nie dziś pyta...

Oceń 17 9 Pokaż odpowiedzi odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Bazyli 10:17:26 | 2017-07-13
Polski ciemnogórd musi jeszcze dorosnąć. Nasza demokracja i nasze społeczeństwo nie osiągnęły jeszce pewnego poziomu dojrzałości i nie możemy teraz powiedzieć, że wszyscy jesteśmy równi. 
Podobnie z rejestracją wspólnot religijnych w naszym kraju. 

Oceń 17 92 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

piokrz 05:11:11 | 2017-07-13
No niezły syf, nie powiem. Piękne zdjęcie aż sie na wymioty zbiera. I to na być nowoczesność.

Oceń 43 17 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

poziom 00:02:48 | 2017-07-13
Moglibyście sobie darować to zdjęcie

Oceń 41 20 odpowiedz

Pokaż więcej komentarzy

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?