Po śmierci Kohla uroczystość żałobna w Strasburgu

(fot. EPA/CARSTEN KOALL)

Szef KE Jean-Claude Juncker opowiedział się za uhonorowaniem zmarłego w piątek b. kanclerza Niemiec Helmuta Kohla przez zorganizowanie europejskich uroczystości żałobnych w Strasburgu. Następnie ciało ma być przewiezione statkiem do Spiry, gdzie odbędzie się msza żałobna.

 

"Helmut Kohl otrzymał za życia w uznaniu jego nadzwyczajnych zasług honorowe obywatelstwo Europy. Dlatego uważam, że zasłużył na europejską uroczystość państwową, o co osobiście będę zabiegał" - powiedział Juncker w rozmowie z niedzielnym wydaniem niemieckiej gazety "Bild".

 

Juncker podkreślił, że Kohl był "niemieckim Europejczykiem i europejskim Niemcem". "(Kohl) wywarł wpływ na losy i historię tego kontynentu, jednocząc ludzi ze Wschodu i Zachodu. To była jego szczególna misja" - zaznaczył szef Komisji Europejskiej.

 

Jeżeli uroczystość w Strasburgu dojdzie do skutku, będzie to pierwszy przypadek uhonorowania zmarłego polityka na szczeblu europejskim.

 

Jak pisze "Bild", ciało Kohla ma zostać następnie przewiezione na statku Renem do rodzinnego landu kanclerza - Nadrenii-Palatynatu. W romańskiej katedrze w Spirze odbędzie się dostępne dla wszystkich nabożeństwo żałobne. Po mszy najbliższa rodzina i przyjaciele będą mogli pożegnać się ze zmarłym w pobliskiej kaplicy.

 

Pochodząca z XI wieku romańska katedra w Spirze była ulubionym miejscem kanclerza. Przyjmował w niej najważniejszych przywódców państw, w tym Michaiła Gorbaczowa, Borysa Jelcyna i Margaret Thatcher. W tej świątyni 17 października 1998 roku odbyło się jego uroczyste odejście z urzędu kanclerza po przegranych przez CDU wyborach parlamentarnych.

 

Dokładny termin uroczystości pogrzebowych nie został jeszcze wyznaczony. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

8

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook