Mediolan: wiec solidarności z migrantami

(fot. PAP/EPA/TOMMASO CROCCHIONI)

80 tys. osób według organizatorów uczestniczyło w sobotę w Mediolanie w marszu "Razem bez murów" na rzecz przyjmowania i integracji migrantów. Patronował mu burmistrz Giuseppe Sala. Wiec skrytykowała prawicowa Liga Północna rządząca regionem Lombardia.

 

W manifestacji, zorganizowanej na znak poparcia dla migrantów, uczestniczyli politycy rządzącej Włochami centrolewicowej Partii Demokratycznej, działacze związków zawodowych i stowarzyszeń społecznych, organizacji pracujących na rzecz integracji uchodźców, a także oni sami.

 

Na czele pochodu szedł burmistrz Sala, który oświadczył: "Sprawa imigracji będzie dotyczyła naszego życia przez następne dziesięciolecia, a ja chcę być budowniczym mostów, nie murów".

 

- W obliczu epokowej kwestii migracji nie można odwrócić się w drugą stronę - dodał.

 

Przewodniczący Senatu Pietro Grasso, który również wziął udział w wiecu, odniósł się do polemik na temat tej inicjatywy mówiąc: "Ponieważ niektórzy myślą, że nasze bezpieczeństwo jest zagrożone, chciałbym powiedzieć, że integracja, proporcjonalne rozmieszczenie migrantów czynią nasze miasta bardziej bezpiecznymi".

 

Grasso dodał, że przyjmowanie migrantów uważa za "obowiązek".

 

- Takie przesłanie należy skierować do całej UE - podkreślił.

 

Grupa migrantów z Afryki niosła ulicami Mediolanu ponton, symbol podróży, w którą tysiące ludzi wyruszają do Europy.

 

O odwołanie sobotniego marszu apelował przewodniczący władz regionu Lombardia Roberto Maroni z prawicowej, antyimigracyjnej Ligi Północnej. Jako powód wskazał czwartkowe wydarzenia na dworcu w Mediolanie, gdzie młody Włoch, syn Włoszki i Tunezyjczyka, karany wcześniej za handel narkotykami, zranił nożem w czasie kontroli dwóch karabinierów i policjanta. Postępowanie przeciwko niemu dotyczy także terroryzmu, bo w mediach społecznościowych znaleziono dowody świadczące o jego sympatiach do Państwa Islamskiego (IS).

 

Zdaniem Maroniego organizacja marszu w takiej sytuacji może doprowadzić do tego, że skierowane zostanie "błędne przesłanie"; jakby to, co się stało nie było ważne.

 

Inny polityk Ligi Północnej, deputowany Paolo Grimoldi, zarzucił włoskiej centrolewicy, że "zapomina o Włochach".

 

Także politycy parlamentarnego ugrupowania Braci Włoch ocenili, że mediolański marsz to inicjatywa wymierzona we Włochów.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.73

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?