Prezydent Korei Płd. potępił test rakietowy Pjongjangu

(fot. shutterstock.com)

Prezydent Korei Płd.Mun Dze In potępił w niedzielę ostatni test rakietowy Pjongjangu określając go jako "oczywiste pogwałcenie" rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i poważne wyzwanie dla światowego pokoju i bezpieczeństwa.

 

Jak poinformowało biuro prasowe prezydenta, Mun wyraził "głębokie ubolewanie" faktem, iż Korea Północna dokonała kolejnej próby z pociskiem balistycznym wkrótce po zaprzysiężeniu nowego rządu Korei Południowej.

 

Korea Płn. wystrzeliła pocisk nieustalonego rodzaju >>

 

Mun nie wykluczył dialogu z Koreą Północną, ale podkreślił, że będzie on możliwy jedynie po "zmianie nastawienia" Pjongjangu. "Powinniśmy zdecydowanie reagować na prowokacje aby zapobiec błędnym kalkulacjom Pjongjangu" - powiedział Mun.

 

Korea Płn. wystrzeliła w niedzielę rano, czasu lokalnego, pocisk balistyczny, który przeleciał ok. 800 km i spadł do Morza Japońskiego - poinformował sztab generalny armii Korei Południowej. Nie udało się jeszcze ustalić typu pocisku; według źródeł amerykańskich nie był to jednak pocisk międzykontynentalny (ICBM).

 

Niedzielny test był pierwszym od czasu objęcia urzędu przez Mun Dze Ina. W odróżnieniu od swej poprzedniczki Park Geun Hie, opowiada się on nie tylko za naciskami, ale i za dialogiem z Pjongjangiem aby nakłonić go do rezygnacji z programu rakietowego i nuklearnego. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook