Ukraina: żołnierze dostają zastraszające sms-y

(fot. shutterstock.com)

Żołnierze ukraińskich sił rządowych walczący z prorosyjskimi separatystami we wschodniej części Ukrainy co pewien czas dostają od nieznanych numerów zastraszające i namawiające do złożenia broni sms-y - poinformowała w czwartek agencja AP.

 

Agencja Associated Press dowiedziała się, że wiadomości najprawdopodobniej są rozsyłane za pomocą urządzeń do namierzania telefonów komórkowych. Według agencji dowody zebrane przez ukraińskich dziennikarzy świadczą o tym, że urządzenia mogły być dostarczone przez Kreml.

 

Podejrzane wiadomości tekstowe zaczęły przychodzić do żołnierzy od 2014 roku, krótko po rozpoczęciu konfliktu.

 

AP cytuje kilka z ok. 40 smsów, do których dotarła: "Ukraińscy żołnierze, wasze ciała odnajdą się, kiedy stopnieje śnieg", "Odejdź, a przeżyjesz", "Siły Zbrojne Ukrainy - jesteście tylko armatnim mięsem dla dowódców".

 

Pogróżki i dezinformacja stanowią nową formę informacyjnej wojny. Jest to XXI-wieczny ekwiwalent rozrzucania ulotek na polu bitwy - podkreśla AP.

 

W 2015 roku, kiedy ukraińscy żołnierze przez kilka dni bronili miasta Debalcewo w obwodzie donieckim, żołnierze dostawali sms-y, w których ich rzekomi towarzysze broni powiadamiali o tym, że dowódca ich oddziału zdezerterował. Niektóre sms-y ostrzegały, że siły rządowe zostały pokonane. - Powinniśmy uciekać - pisano.

 

Ukraińskie służby specjalne nie skomentowały doniesień dotyczących sms-ów, ale, jak twierdzi agencja AP, rząd zdaje sobie sprawę z zaistniałej sytuacji. Doniesień nie skomentowało również rosyjskie Ministerstwo Obrony.

 

Konflikt na wschodniej Ukrainie ciągnie się od wiosny 2014 roku. Zginęło w nim dotychczas około 10 tysięcy ludzi. Ukraińskie siły rządowe walczą z bojownikami tzw. republik ludowych, donieckiej i ługańskiej, które otrzymują wsparcie z Rosji. Od początku konfliktu Moskwa zaprzecza bezpośredniemu udziałowi w wojnie na Ukrainie.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?