ONZ apeluje o 825 mln dla Somalii

(fot. shutterstock.com)

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował we wtorek w Mogadiszu do wspólnoty międzynarodowej o zebranie 825 mln dolarów na pomoc Somalii, zagrożonej wielkim głodem z powodu suszy.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ponad 6,2 mln Somalijczyków, czyli połowa populacji, potrzebuje pilnej pomocy humanitarnej, gdyż kolejna susza pauje w Afryce Wschodniej i kraj stoi w obliczu trzeciej fali głodu w ciągu ostatnich 25 lat.

 

Władze Somalii, zniszczonej przez trwające dwie dekady wojny i powtarzające się kryzysy humanitarne, ogłosiły pod koniec lutego "katastrofę naturalną", przypominając o 260 tys. ofiarach głodu w 2011 roku. Ponad połowa z nich to były dzieci w wieku poniżej 5 lat.

 

"Uniknięcie najgorszego jest możliwe. Potrzebujemy masowego wsparcia ze strony wspólnoty międzynarodowej, aby uniknąć powtórki tragicznych wydarzeń z 2011 roku" - powiedział dziennikarzom sekretarz generalny ONZ po spotkaniu w Mogadiszu z nowym prezydentem Somalii Mohamedem Abdullahim Mohamedem, zwanym też Farmajo.

 

ONZ ostrzegła w poniedziałek, że od początku roku zmarło w Somalii z powodu skutków suszy 196 osób, a prawie 8 tys. ludzi zachorowało na cholerę.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook