Trump: będzie nowy dekret antyimigracyjny

(fot. EPA/SHAWN THEW)

Prezydent USA Donald Trump oświadczył w czwartek, że w przyszłym tygodniu wyda nowy dekret, aby "w pełni chronić nasz kraj". Nie zdradził jego szczegółów. Antyimigracyjny dekret, jaki Trump podpisał w styczniu, został zawieszony przez sąd federalny.

 

Szef państwa podkreślił, że nowe rozporządzenie będzie uwzględniało ostatnie decyzje wymiaru sprawiedliwości.

 

Ocenił, że poprzedni dekret w sprawie imigracji, który zakazywał wjazdu do USA obywatelom siedmiu państw z muzułmańską większością, był realizowany "bardzo sprawnie", i skrytykował decyzję amerykańskiego sądu, który doprowadził do tymczasowego zawieszenia wykonywania tego rozporządzenia.

 

Zaznaczył, że dekret miał w pierwotnym zamierzeniu zacząć obowiązywać dopiero po około miesiącu od ogłoszenia, ale zamiast tego wprowadził go w życie szybko, aby "osoby z wrogimi zamiarami" nie miały czasu na wjazd na terytorium USA. W przeciwnym razie "stracilibyśmy wiele czasu i może też wiele istnień ludzkich" - dodał.

 

Zadeklarował również, że będzie "bardzo wspaniałomyślny" wobec tzw. dreamers, czyli osób, które jako dzieci zostały nielegalnie przewiezione do USA. Obecnie ich status prawny reguluje ustawa wydana przez poprzednią administrację; na jej podstawie takie osoby mają pozwolenie na pobyt i pracę.

 

Trump ogłosił również, że nowym nominatem na stanowisko ministra pracy jest Alexander Acosta, dziekan szkoły prawniczej Florida International University i były prokurator federalny Florydy. W przeszłości był członkiem krajowej rady pracowniczej (National Labor Relations Board).

 

Dzień wcześniej pierwszy zgłoszony przez prezydenta kandydat na to stanowisko Andrew Puzder wycofał się, gdy stało się jasne, że nie ma szans na zdobycie niezbędnego poparcia wśród republikańskich senatorów. Na jaw wyszło bowiem, że Puzder w przeszłości zatrudniał pomoc domową, która nie miała pozwolenia na pobyt w USA.

 

Prezydent USA skrytykował prasę za "niekontrolowany brak uczciwości" i dokonywanie wypaczeń. Zapowiedział, że będzie komunikował się "bezpośrednio z ludźmi". Wyraził nadzieję na dobre relacje z mediami, ale dodał, że jeśli tak się nie stanie, "to też będzie w porządku".

 

Trump podkreślił, że wbrew medialnym doniesieniom jego administracja działa "jak dobrze naoliwiona maszyna".

 

Wypowiedział się też w sprawie byłego już doradcy ds. bezpieczeństwa państwa Michaela Flynna, zdymisjonowanego za to, że w rozmowie z ówczesnym wiceprezydentem elektem Mike'iem Pence'em przedstawił "niekompletne informacje" w sprawie rozmów telefonicznych, jakie odbył z rosyjskim ambasadorem w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem.

 

Kontaktując się z rosyjskimi przedstawicielami, Flynn "tylko wykonywał swoją pracę" i "nie zrobił nic złego" - powiedział Trump. "Nie zlecałem mu tego (rozmowy z przedstawicielami rosyjskich władz w sprawie sankcji wobec Rosji - PAP), ale zrobiłbym to, bo na tym polegała jego praca" - dodał.

 

Zaznaczył jednak, że poprosił Flynna o dymisję, ponieważ "nie był zadowolony" ze sposobu, w jaki informacje o rozmowie z Kislakiem przekazał Pence'owi. Prezydent zapowiedział, że ma już dobrego kandydata w miejsce Flynna, nie zdradził jednak jego nazwiska.

 

Trump powiedział, że nikt z jego sztabu wyborczego przed wyborami prezydenckimi w listopadzie 2016 roku nie kontaktował się z przedstawicielami władz Rosji. Oświadczył, że sam również nie ma kontaktu ani powiązań z Rosją. "Nie mam nic wspólnego z Rosją, nie mam tam żadnych biznesów, nic nie wiem" - powiedział.

 

Zaznaczył, że w interesie USA jest poprawa relacji z Rosją, ponieważ oba państwa to państwa atomowe, a ryzyko konfliktu z Moskwą jest znaczące. Jednak jego zdaniem doniesienia amerykańskich mediów o powiązaniach między jego administracją a Rosją mogą utrudnić poprawę stosunków.

 

"(Rosyjski prezydent Władimir) Putin prawdopodobnie zakłada, że nie dogada się już ze mną, bo dla (amerykańskiego) polityka byłaby to niepopularna decyzja" - ocenił Trump.

 

Zastrzegł, że aby zachować element zaskoczenia, nie będzie przedstawiał z wyprzedzeniem, jak zamierza odpowiadać na prowokacje ze strony Rosji, Korei Północnej czy Iranu.

 

Prezydent zapowiedział też, że na początku lub w połowie marca złoży projekt zmian do ustawy o opiece zdrowotnej, potocznie zwanej Obamacare. W kampanii wyborczej Trump zapowiadał, że doprowadzi do zniesienia i zastąpienia tej ustawy, sztandarowego projektu jego poprzednika, Demokraty Baracka Obamy.

 

Wspomóż Nas
Tagi: usa, donald trump

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

14

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

rzymianin1 15:50:47 | 2017-02-17
Po zdjęciach i tytułach doniesień z USA i nie tylko, widać od razu sympatię lub antypatię PAP lub Deonu. Albo uśmiechnięty Obama, albo skwaszony i z wykrzywioną twarzą Trump. No i ani słowa o tym, że prasa robi wszystko, by okłamywać amerykańską opinię publiczną w sprawie rzekomych kontaktów z Rosją przed wyborami, próbując stworzyć wrażenie drugiej Watergate. A wszystko po to, by zaszkodzić prezydentowi Trumpowi. Dokładnie tak samo jak i u nas. Na szczęście mamy TV Trwam, radio Maryja i TVP. A oni tam i w innych krajach jak Niemcy, Szwajcariacja, itp. mają tylko coś takiego jak u nas TVN, Polsat, Superstacja itp. Więc biedacy No i jako prasę mają tylko naszą GW, więc nie mają szans na rzetelną i konkurencyją informację. Biedacy, a taka niby demokracja. Dlatego Trump np. poszerzył i przeniósł salę konferencyjną dla prasy poza Biały Dom, gdzie może być  o wiele liczniejsza rzesza przedstawicieli mniejszych stacji tv, radia i prasy, np. "nasz" Max Kolonko, i gdzie trudniej jest manipulować informacjami z konf prasowych. No i to, że będzie sie kontaktowal bezposrednio z ludźmi. Tak m.in. robił ówczesny kandydat na prezydenta Andrzej Duda, tak robiła pani Beata Szydło i dało to efekty. Bo zakłamianie i manipulacja jest nie do pojęcia. Odwagi wszyscy, którym miła prawdziwa wolność. Ostatni przykład takiej zachodniej pseudowolności, to karanie we Francji za info na temat aborcji. Nie do pojęcia w jakim świecie niewoli żyjemy. A wszystko pod płaszczykiem demokracji, wolności, równości, braterstwa. 

Oceń 8 2 odpowiedz

 

 

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook