Eurodeputowani za zniesieniem przez UE wiz dla Gruzinów

(fot. EPA/STEPHANIE LECOCQ)

Parlament Europejski dał w czwartek zielone światło dla zniesienia przez UE wiz dla obywateli Gruzji. Za wpisaniem Gruzji na listę krajów o ruchu bezwizowym z Unią Europejską głosowało 553 europosłów, 66 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu.

 

Aby decyzja weszła w życie, konieczna jest jeszcze zgoda rządów państw unijnych.

 

Gdy to nastąpi, obywatele Gruzji, którzy mają paszporty biometryczne, będą mogli wjechać bez wizy do strefy Schengen na okres do 90 dni w ciągu pół roku w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

 

"Zniesienie wiz przybliża Gruzję do Unii Europejskiej" - oświadczyła autorka sprawozdania PE w tej sprawie centroprawicowa europosłanka z Bułgarii Maria Gabriel. Podkreśliła, że Gruzja przeprowadziła szerokie i kompleksowe reformy, by spełnić kryteria ruchu bezwizowego. W raporcie PE zastrzeżono, że Komisja Europejska będzie kontrolować, czy Gruzja nadal wypełnia te kryteria, szczególnie w dziedzinie walki ze zorganizowaną przestępczością.

 

Także polska europosłanka Anna Fotyga (PiS) podkreśliła, że pomyślne zakończenie procesu liberalizacji wizowej ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia partnerstwa między UE a Gruzją, a także dla wzmacniania procesów demokratycznych w tym kraju. "Cieszę się z tej decyzji (PE) i liczę na szybkie działania w sprawie Ukrainy" - oświadczyła Fotyga, cytowana w komunikacie prasowym. Ukraińcy wciąż czekają na ostateczne decyzje UE w sprawie zniesienia wiz.

 

Komisja Europejska już wiosną ubiegłego roku uznała, że Gruzja i Ukraina spełniły warunki liberalizacji wizowej i zaleciła zniesienie obowiązku wizowego. Kraje UE zwlekały z decyzją m.in. ze względu na obawy przed wzrostem imigracji z tych dwóch państw.

 

Zastrzeżenia zgłaszały m.in. Niemcy i Francja, gdzie w tym roku odbędą się wybory. Dlatego domagały się równoczesnego przyjęcia przepisów, które ułatwi czasowe przywracanie wiz, np. w sytuacji znaczącego napływu azylantów z danego kraju czy braku współpracy w kwestii readmisji migrantów. Przepisy takie przyjęto w grudniu 2016 roku, co odblokowało kwestię liberalizacji wizowej dla Ukrainy i Gruzji.

 

Decyzje w sprawie zniesienia wiz mają wejść w życie równocześnie z przepisami w sprawie przywracania obowiązku wizowego w nadzwyczajnych sytuacjach. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.56

Liczba głosów:

9

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?