Syria: zamach bombowy w mieście Dżabla

(fot. shutterstock.com)

Co najmniej 9 osób zginęło w czwartek w wybuchu samochodu pułapki w mieście Dżabla na śródziemnomorskim wybrzeżu Syrii w kontrolowanej przez reżym prezydenta Baszara el-Asada prowincji Latakia - poinformowały państwowe syryjskie media.

 

Według nich eksplozja, która nastąpiła w ruchliwej dzielnicy handlowej, podpaliła znaczną liczbę samochodów i uszkodziła pobliskie sklepy. Liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć, gdyż akcja ratunkowa wciąż trwa.

 

Sprawdź, jak możesz konkretnie pomóc Syryjczykom >>

 

Natomiast mające swą siedzibę w Wielkiej Brytanii opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, iż zginęło co najmniej 14 ludzi i nie jest jasne, czy zamach skierowany był przeciw cywilom czy też przeciwko siłom rządowym. Na razie nikt nie zadeklarował odpowiedzialności za ten atak.

 

W pobliżu Dżabli znajduje się wykorzystywana przez wspierające reżym Asada wojska rosyjskie baza lotnicza Hmejmim.

 

Region nadmorski Syrii stanowi niekwestionowaną domenę jej rządu, gdyż znaczną część ludności tworzą tam alawici - wyznawcy nieortodoksyjnego odłamu islamu, do którego należy też klan Asadów.

 

W maju ubiegłego roku w jednym z najbardziej niszczycielskich zamachów bombowych w dziejach konfliktu syryjskiego zginęło w Dżabli ponad stu ludzi. Odpowiedzialność za ten atak wzięło na siebie Państwo Islamskie zaznaczając, iż był skierowany przeciwko "zgromadzeniom alawitów", których sunnici uważają za heretyków.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook