Francja: udaremniono zamach terrorystyczny

(fot. EPA/ALEXANDRE DINOU)

Pięciu mężczyzn zatrzymanych w weekend w Strasbourgu podejrzanych jest o przygotowywanie zamachów sterowanych przez Państwo Islamskie (IS). Atak miał nastąpić 1 grudnia - powiedział w piątek prokurator paryskiej sekcji antyterrorystycznej.

 

Na konferencji prasowej prokurator Francois Molin określił podejrzanych jako członków Państwa Islamskiego. Podczas rewizji znaleziono "bardzo oczywiste dowody na piśmie, wychwalające śmierć i męczeństwo" i wskazujące, że podejrzani "przysięgli wierność IS" - poinformował prokurator.

 

Molin stwierdził, że służby bezpieczeństwa dotarły do podejrzanych i przejrzały ich zamiary dzięki technikom inwigilacji, których zastosowanie stało się możliwe dzięki "nowej ustawie z czerwca tego roku".

 

Prokurator powiedział, że nie może podać szczegółów dotyczących policyjnej operacji "by nie udaremniać walki z terroryzmem" w okresie bardzo poważnego zagrożenia.

 

Czterech podejrzanych ze Strasburga, w wieku od 35 do 37 lat, ma obywatelstwo francuskie. Dwóch było zapewne w Syrii w roku 2015. Piąty, Marokańczyk zatrzymany w Marsylii, ma lat 46 i mieszka na stałe w Portugalii; tamtejszy kontrwywiad zakwalifikował go jako radykalnego islamistę.

 

Podczas rewizji w domu dwóch zatrzymanych policja znalazła broń krótką i pistolet Glock oraz magazynki i amunicję - powiedział prokurator.

 

Dwóch mężczyzn zatrzymanych w Strasburgu ma za sobą już po kilka wyroków. Dwaj pozostali nie figurowali w kartotekach policyjnych. Cała czwórka to - jak stwierdził prokurator - "starzy przyjaciele". Według francuskich mediów nie znali oni osobiście zatrzymanego w Marsylii Marokańczyka, który miał jakoby kierować ich akcją.

 

Podejrzani zostali przewiezieni do Paryża, a ich zatrzymanie przedłużono "w trybie wyjątkowym" do ponad 96 godzin. Prokurator zapowiedział, że zostaną oni bardzo szybko oskarżeni o udział w spisku w celu przygotowania zamachów, terroryzm oraz o nielegalne posiadanie broni. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?