Syria: tureccy żołnierze zabici w ataku IS

(fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA)

Trzech tureckich żołnierzy zginęło, a siedmiu zostało rannych w ataku bojowników Państwa Islamskiego (IS) w rejonie opanowanego przez IS miasta Al-Bab na północy Syrii - podała w czwartek AFP, powołując się na siły bezpieczeństwa i źródła szpitalne w Turcji.

 

Wojskowi zginęli podczas próby odbijania Al-Bab podczas ofensywy syryjskich rebeliantów wspieranych przez tureckie wojsko. Ranni tureccy żołnierze zostali przewiezieni do szpitali w nadgranicznych prowincjach Kilis i Gaziantep na południu Turcji.

 

Agencja Reutera podała tymczasem, powołując się na tureckie wojsko, że w nocy ze środy na czwartek trzech tureckich żołnierzy zginęło, a dziesięciu zostało rannych w ataku z powietrza dokonanym przez syryjskie siły rządowe. Do ataku doszło około godziny 3.30 nad ranem czasu lokalnego w trakcie operacji syryjskich rebeliantów i sił tureckich w północnej Syrii - głosi komunikat armii.

 

Pod koniec sierpnia siły tureckie rozpoczęły operację o kryptonimie "Tarcza Eufratu", której celem jest oczyszczenie z obszarów przy południowej granicy Turcji z bojowników Państwa Islamskiego oraz uniemożliwienie kurdyjskim bojownikom, wspieranym przez USA, zdobywanie nowych terenów w Syrii.

 

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan mówił we wtorek, że syryjscy rebelianci wspierani przez Ankarę są "u wrót Al-Bab". Kiedy miasto to zostanie opanowane, "pójdziemy w kierunku Manbidżu" - zapowiedział szef tureckiego państwa, odnosząc się do odbitego niedawno z rąk IS syryjskiego miasta.

 

Manbidż, leżący na zachodnim brzegu rzeki Eufrat, został opanowany przez sojusz Syryjskich Sił Demokratycznych, w skład których wchodzą Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), podczas ofensywy wspieranej przez siły amerykańskie.

 

Rząd w Ankarze uważa bojowników YPG za przedłużenie Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która od ponad 30 lat prowadzi z turecka armią walkę zbrojną o kurdyjską autonomię. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?