Niemckie media o szczycie: UE wymaga terapii

(fot. PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA)

Unii Europejskiej potrzebna jest terapia rodzinna - pisze w sobotę niemiecki dziennik "Tagesspiegel". I chwali przywódców 27 krajów za uzgodnienie pragmatycznego planu na najbliższe miesiące. "Die Welt" dostrzegł rysujący się zwrot w polityce migracyjnej.

 

"Gdyby Unia Europejska była dużą rodziną, potrzebowałaby teraz pilnie terapii rodzinnej. Wujek z Wielkiej Brytanii, który nigdy nie traktował rodzinki zbyt poważnie, chce teraz zmienić nazwisko. Rodzeństwo ze Wschodu, które późno dołączyło do rodziny, buntuje się przeciwko rodzicom, którzy nie mają stałego adresu - żyjąc gdzieś między Berlinem, Paryżem a Bruksela" - pisze autor komentarza Albrecht Meier.

 

Podczas spotkania w Bratysławie Europa "położyła się na kozetce" - zauważa komentator. Jak tłumaczy, Merkel i inni przywódcy chcieli się dowiedzieć, dlaczego EU nie wzbudza w oczach wielu mieszkańców Europy sympatii. Odrzucenie UE przez Brytyjczyków było decyzją bardzo radykalną, ale sprzeciw nie ogranicza się li tylko do Wyspy - czytamy w "Tagesspieglu".

 

Tusk jako były premier Polski wie najlepiej, co gnębi kraje wschodnioeuropejskie - niezwykła (dla nich) utrata suwerenności na rzecz Brukseli - wyjaśnia autor. Zwraca uwagę, że na zachodzie Europy rezygnacja z suwerenności "była ćwiczona przez dziesięciolecia, a pomimo to teraz jest kwestionowana".

 

"Akademicka debata o tym, czy Europa potrzebuje więcej czy mniej Europy - tego ostatniego życzą sobie kraje Grupy Wyszehradzkiej - na szczęście nie została w Bratysławie do końca przedyskutowana" - zaznacza Meier. Zamiast tego - jak podkreśla - 27 krajów zgodziło się na "pragmatyczny rozkład jazdy" zawierający to, co "pożyteczne i możliwe", i co ma określić współpracę w najbliższych miesiącach.

 

Nie przypadkiem tematy takie jak ochrona granic zewnętrznych UE czy dalsze kroki w kierunku wzmocnienia polityki obronnej znalazły się w Bratysławie na pierwszym planie - pisze Meier. Ochrona granic UE stwarza wschodnim Europejczykom możliwość "aktywnego udziału i daje szansę na zapomnienie o deficytach w przyjmowaniu uchodźców".

 

Szczyt w Bratysławie przebiegał w zgodnej atmosferze, ponieważ liczba uchodźców napływających do Europy znacznie spadła. Jeżeli sytuacja się zmieni, to konflikt ze wschodnimi Europejczykami odmawiającymi przyjęcia imigrantów ponownie ulegnie zaostrzeniu - ostrzega Albrecht Meier w "Tagesspieglu".

 

Zdaniem "Die Welt" w Bratysławie zarysował się zwrot w kwestii polityki migracyjnej. Andre Tauber pisze, że fiasko wspólnej europejskiej polityki uchodźczej doprowadziło do "utraty zaufania w całej Europie". W Europie Wschodniej doszło do gwałtownego sprzeciwu wobec decyzji o podziale uchodźców.

 

"Na Węgrzech, ale i w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej mieszkańcy boją się utraty kulturowej tożsamości. Dlatego nie chcą przyjmować uchodźców, a szczególnie muzułmanów" - tłumaczy autor komentarza.

 

Tauber nawiązuje do propozycji "elastycznej solidarności" przedstawionej przez kraje Grupy Wyszehradzkiej i zwraca uwagę, że Merkel zasygnalizowała "gotowość do rozmów" o tej propozycji.

 

"Tym samym rysuje się fundamentalna zmiana kierunku" - ocenia "Die Welt". Jak przypomina, kraje UE do ostatniej chwili obstawały przy tym, że wszyscy muszą przestrzegać wspólnie podjętej decyzji o przyjęciu uchodźców.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.29

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

bomawarstwy 11:42:59 | 2016-09-18
a tematem referendum miałoby być pytanie : ukarać czy nie ukarać przemytników ludzi?

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Maciej Niećko 16:39:49 | 2016-09-17
"wszyscy muszą przestrzegać wspólnie podjętej decyzji o przyjęciu uchodźców"  -
myślę , że takie decyzje mogą modejmować Narody poprzez referenda , a nie w wyniku niejasnych zmówi oligarchów z "politykami" UE.

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?