Steinmeier: w nocy w Donbasie wejdzie w życie rozejm

(fot. PAP/EPA/FLORIAN GAERTNER/PHOTOTHEK / HANDOUT)

Najbliższej nocy w ogarniętym konfliktem Donbasie na wschodniej Ukrainie wejdzie w życie zawieszenie broni między siłami rządowymi a prorosyjskimi separatystami - oświadczył w Kijowie szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

 

"Dziś o północy wejdzie w życie zawieszenie broni, które będzie obowiązywało przez tydzień" - powiedział Steinmeier na konferencji prasowej.

 

Na Ukrainie od 1 września obowiązuje już rozejm, jednak jest on łamany. Dowództwo armii w Kijowie poinformowało, że w ciągu ostatniej doby porozumienie zostało naruszone przez prorosyjskich bojowników 26 razy.

 

Steinmeier, minister spraw zagranicznych Francji Jean-Marc Ayrault i szef dyplomacji ukraińskiej Pawło Klimkin poinformowali po spotkaniu w Kijowie, że Ukraina, Niemcy i Francja pracują nad wznowieniem rozmów o uregulowaniu sytuacji w Donbasie w ramach tzw. formatu normandzkiego, czyli z udziałem Francji, Niemiec, Ukrainy i Rosji.

 

"Staramy się przywrócić żywotność tego formatu. Staramy się uruchomić go ponownie i przygotować wszystkie warunki w celu zorganizowania szczytu w formacie normandzkim na najwyższym szczeblu i z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande’a, kanclerz Niemiec Angeli Merkel, prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki i prezydenta Rosji Władimira Putina" - przekazał Ayrault.

 

Francuski minister zapowiedział, że w przyszłym tygodniu powinno dojść do podpisania porozumienia o wycofaniu ze strefy walk ukraińskich żołnierzy i sił separatystów.

 

"W przyszłym tygodniu nastąpi ważny etap, który może dać nam nadzieję, że do szczytu na najwyższym szczeblu rzeczywiście dojdzie. Chodzi o podpisanie i początek realizacji porozumienia o wycofaniu wojsk w trzech strefach pilotażowych" - oświadczył.

 

Ayrault nie ujawnił innych szczegółów tego porozumienia. "Oczekujemy i mamy nadzieję, że wszystkie strony dołożą maksymalnych starań, które doprowadzą do wypełnienia wszystkich aspektów bezpieczeństwa" - powiedział.

 

Steimeier ocenił, że działaniom na rzecz bezpieczeństwa w Donbasie, które zawarte są w mińskich porozumieniach na rzecz rozwiązania konfliktu, powinny towarzyszyć kroki o charakterze politycznym. "Jak widzimy w ostatnim czasie, bezpieczeństwo jest niemożliwe bez nasilenia procesu politycznego" - zaznaczył.

 

Klimkin oświadczył ze swej strony, że dla realizacji porozumień z Mińska konieczne jest, by - jak się wyraził - Rosja opuściła Donbas.

 

"Logika mińskich porozumień zamyka się w tym, że Rosja powinna opuścić Donbas, wspólnota międzynarodowa, na początku OBWE, powinna uzyskać kontrolę nad Donbasem, a po przeprowadzeniu wolnych i uczciwych wyborów (samorządowych) powinniśmy przywrócić tam normalne życie" - powiedział.

 

Konflikt na wschodniej Ukrainie trwa od wiosny 2014 roku. Dotychczas zginęło w nim ponad 9,5 tysiąca osób.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3.67

Liczba głosów:

3

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook