Syria: opozycja proponuje rozejm na czas ramadanu

(fot. Orlok / Shutterstock.com)

Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC) grupujący główne siły syryjskiej opozycji zaproponował w środę wprowadzenie ogólnokrajowego rozejmu na czas ramadanu. W tym roku święty miesiąc postu muzułmanów rozpoczyna się 6 czerwca.

 

Propozycja została złożona w liście koordynatora HNC Rijada Hidżaba wysłanym do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki Muna.

 

Delegatka opozycji Basma Kodmani powiedziała, że wprowadzenie takiego rozejmu i jego przestrzeganie w całej Syrii stworzyłoby warunki do powrotu opozycji do rozmów pokojowych, jakie były prowadzone pod auspicjami ONZ w Genewie. "Takie są intencje HNC" - dodała.

 

Jej zdaniem zbrojne ugrupowania opozycyjne popierają propozycję, która ma doprowadzić do ugruntowania wstrzymania działań zbrojnych wprowadzonego pod koniec lutego w Syrii, które obejmuje wszystkich uczestników konfliktu poza Państwem Islamskim i Frontem al-Nusra, który jest syryjskim odgałęzieniem Al-Kaidy. Zapowiedziała przestrzeganie takiego rozejmu pod warunkiem, że przestrzegać go będą również siły wierne prezydentowi Baszarowi el-Asadowi.

 

Rzeczniczka oenzetowskiego negocjatora Staffana de Mistury potwierdziła, że propozycja została przedłożona Międzynarodowej Grupie Wsparcia Syrii, czyli grupie krajów z USA i Rosją na czele, które są zaangażowane w rozwiązanie konfliktu syryjskiego. Dodała, że propozycja jest rozpatrywana.

 

"Każda deeskalacja walk jest jak najbardziej pożądana, zwłaszcza podczas świętego miesiąca ramadan" - powiedziała.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook