Wojska specjalne Polski i Gruzji będą ściślej współpracowały

(fot. De Visu / shutterstock.com)

Wojska specjalne Polski i Gruzji zacieśnią współpracę szkoleniową - zakłada podpisana w piątek w Krakowie umowa. Poinformował o niej wydział prasowy Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

 
W imieniu szefów resortów obrony obu państw umowę podpisali w Krakowie przebywający z wizytą w Polsce szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Gruzji gen. dyw. Wachtang Kapanadze i dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. bryg. Jerzy Gut.
 
Umowa zakłada zacieśnienie współpracy wojsk specjalnych Polski i Gruzji m.in. w obszarze logistyki, doradztwa, wymiany informacji i doświadczeń.
 
Dwustronna współpraca ma obejmować wspólne ćwiczenia, kursy, konferencje, seminaria i warsztaty. Strona polska - poinformowało DKWS - będzie odgrywała rolę mentora wojsk specjalnych Gruzji w kwestiach interoperacyjności i zbliżenia ich pod względem poziomu wyszkolenia i procedur do standardów NATO.
 
Gruzja to kolejne państwo, które wyraziło zainteresowanie rozwojem bilateralnej współpracy z polskimi wojskami specjalnymi. Wcześniej podobne umowy zostały zawarte z USA, Francją, Chorwacją, państwami Grupy Wyszehradzkiej, Litwą, Estonią i Brazylią.
 
Współpracę polskich i gruzińskich "specjalsów" zainicjowała w grudniu 2013 r. wizyta obecnego gen. Guta w dowództwie brygady sił specjalnych Gruzji. W trakcie wizyt i przedsięwzięć szkoleniowych dla żołnierzy gruzińskich sił specjalnych wypracowano ostateczny kształt umowy, która została podpisana w piątek.
 
W programie przebywającego w Polsce od środy Kapanadzego znalazły się: spotkania z szefem SGWP, Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, wizyty w jednostce wojskowej GROM i Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie i jednostce NIL w Krakowie.
Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4.43

Liczba głosów:

7

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?