Grecja: strajk głodowy Pakistańczyków na Lesbos

(fot. shutterstock.com)

Grupa 70 Pakistańczyków w punkcie przyjmowania uchodźców w Morii na greckiej wyspie Lesbos rozpoczęła w czwartek strajk głodowy, protestując przeciwko odsyłaniu ich z powrotem do Turcji na mocy ostatniego porozumienia Unii Europejskiej z Ankarą.

 

W hotspocie w Morii w zamkniętym obozie przebywają co najmniej 3 tysiące migrantów różnej narodowości, wśród których jest wielu Pakistańczyków. Od trzech dni Pakistańczycy w Morii i w podobnym, mniejszym obozie na Samos, codziennie domagają się "otwarcia granic" i krytykują wysoce prawdopodobne odesłanie ich do Turcji zgodnie z porozumieniem z 20 marca.

 

Pojemność obozu w Morii oceniana jest przez Wysoki Komisariat do Spraw Uchodźców (HCR) na dwa tysiące. Na Samos, gdzie przebywa 740 osób, pojemność obozu wynosi 800 miejsc. Również w tym obozie, jak powiedział we wtorek agencji AFP jeden z zatrzymanych tam Pakistańczyków, kilkudziesięciu jego rodaków, którzy chcą jechać do Niemiec, przystąpiło do strajku głodowego. Według oficjalnych danych, mimo porozumienia UE z Turcją mającego zakończyć napływ migrantów do Europy, na greckie wyspy przybyło około 7 200 migrantów i uchodźców.

 

Porozumienie UE z Turcją przewiduje, że migranci, którzy nie złożą wniosku azylowego w Grecji lub których wniosek zostanie odrzucony, mają być odsyłani do Turcji. W zamian za każdego Syryjczyka odesłanego do Turcji w którymś z europejskich krajów zostanie "reinstalowany" inny w ramach 72-tysięcznego limitu.

 

 

 

 

Wspomóż Nas
Tagi: lesbos, grecja, strajk

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

Zorbas 21:29:58 | 2016-04-08
Przyjechali aby w Europie szerzyć islam?

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook