Syria: armia Asada rozpoczęła dużą ofensywę

(fot. PAP/EPA/STR)

Wspierana przez siły sojusznicze armia syryjska rozpoczęła w środę dużą ofensywę przeciwko rebeliantom na południe od Aleppo. Działania sił wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi są opisywane jako najpoważniejsze od czasu ogłoszenia zawieszenia broni.

 

Agencja Reutera zwraca uwagę, że toczące się tam od kilku dni walki stawiają pod znakiem zapytania ogłoszone w lutym br. zawieszenie broni, które w konsekwencji miało doprowadzić do postępów w negocjacjach pokojowych między zwaśnionymi stronami.

 

W opublikowanym przez syryjską armię komunikacie poinformowano, że działania sił lądowych na południe od Aleppo są wspierane przez "zmasowane i skupione" ataki z powietrza. Wojsko jednocześnie tłumaczy, że ofensywa jest odpowiedzią Damaszku na liczne przypadki naruszenia przez rebeliantów zawieszenia broni.

 

"Ostrzał będzie trwał, aż bojownicy się poddadzą" - podano w dokumencie opublikowanym na stronie internetowej al-Manar, kontrolowanej przez szyicki Hezbollah, którego bojownicy walczą w Syrii po stronie Asada.

 

Dzień wcześniej Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka informowało o zestrzeleniu na tym obszarze wojskowego samolotu. Źródła we władzach Syrii przyznały, że tego dnia strącono jedną z ich maszyn, a pilota schwytali dżihadyści z Frontu al-Nusra.

 

Obowiązujący od lutego br. rozejm uzgodniony został przez Rosję i USA. Porozumienie nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa i dowodzona przez USA koalicja.

 

Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi. 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook