Korea Płn.: kolejne próby z bronią nuklearną

(fot. PAP/EPA/JEON HEON-KYUN)

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un zarządził w czwartek przeprowadzenie prób z nowymi zminiaturyzowanymi głowicami nuklearnymi "opracowanymi przez północnokoreańskich naukowców" - poinformowała oficjalna agencja prasowa KCNA.

 

Według KCNA Kim Dzong Un obserwował w czwartek próby z pociskami balistycznymi.

 

Przy tej okazji Kim Dzong Un podkreślił wagę "przeprowadzenia dalszych prób w celu zbadania siły niszczącej głowic nuklearnych, które zostały ostatnio skonstruowane".

 

KCNA nie podała kiedy próby rakietowe miały miejsce, ale - zdaniem analityków - najprawdopodobniej chodzi o dwa pociski krótkiego zasięgu, które Korea Północna wystrzeliła w czwartek. Po pokonaniu odległości ok. 500 km pociski spadły do morza.

 

Wcześniej media północnokoreańskie informowały, że Kim Dzong Un oświadczył, że jego kraj zminiaturyzował głowice nuklearne aby montować je na rakietach balistycznych.

 

Korea Południowa poddała w wątpliwość prawdziwość tego twierdzenia. Seul wątpi też czy Pjongjang posiada rzeczywiście sprawną rakietę dalekiego zasięgu.

 

Napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło po dokonaniu w styczniu przez Koreę Północną czwartej próby z bronią nuklearną i wystrzeleniu w lutym rakiety dalekiego zasięgu. Skłoniło to Radę Bezpieczeństwa ONZ do uchwalenia nowych sankcji przeciwko temu krajowi.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?