Węgry: protest przeciw reformie szkolnictwa

(fot. PAP/EPA/SZILARD KOSZTICSAK)

Tysiące węgierskich rodziców zatrzymało dzieci w domu, protestując w ten sposób przeciwko zmianom wprowadzonym w systemie oświaty przez rząd Viktora Orbana - poinformowała w poniedziałek z Budapesztu agencja Associated Press (AP).

 

Powołuje się na poniedziałkowe doniesienia z całych Węgier; wynika z nich, że protest wpłynął na frekwencję, zwłaszcza w szkołach średnich, i że co najmniej 34 tysiące osób dołączyło do protestu na stronie Facebooka.

 

"Ta akcja to pierwsze ostrzeżenie" - powiedziała agencji AP organizatorka protestu Krisztina Puskas. Zaznaczyła, że jeśli rząd nie zareaguje, protest będzie kontynuowany.

 

Puskas powiedziała, że ma potwierdzenie z ponad 250 szkół, że wielu rodziców zatrzymało w domu swoje dzieci.

 

Agencja AP przypomina, że przed dwoma tygodniami kilka tysięcy osób uczestniczyło w wiecu pod parlamentem w Budapeszcie, by zaprotestować przeciw reformom w szkolnictwie, które wprowadzają ścisłą centralizację; w r. 2013 roku rząd odebrał gminom kompetencje w zakresie prowadzenia szkół i poddał je nadzorowi centralnej instytucji z siedzibą w Budapeszcie. Wg agencji APA konieczność tych zmian uzasadniano m.in. potrzebą wychowywania uczniów w duchu chrześcijańsko-patriotycznym.

 

AP pisze, że na początku lutego rząd w Budapeszcie zdymisjonował urzędnika odpowiedzialnego za system edukacji publicznej i obiecał rozluźnienie centralizacji. Jednocześnie premier Viktor Orban próbował przedstawić skargi nauczycieli jako zwykły spór płacowy - pisze AP.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.82

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?