Merkel o zamknięciu granicy w Macedonii

(fot. EPA/MICHAEL KAPPELER)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel ostrzegła kraje forsujące projekt zamknięcia granicy między Macedonią a Grecją przed skutkami ich działań. Jej zdaniem takie rozwiązanie byłoby "nieeuropejskie". Merkel uważa, że kluczowe znaczenie ma granica między Turcją a Grecją.

 

"Decydująca dla kwestii uchodźców granica zewnętrzna obszaru Schengen znajduje się między Turcją a Grecją" - powiedziała Merkel w wywiadzie dla wtorkowego wydania dziennika "Stuttgarter Zeitung".

 

"Budowanie tak po prostu płotu w Macedonii, która nie należy do UE, nie zastanawiając się nad tym, jakie skutki miałoby to dla Grecji, byłoby nie tylko zachowaniem nieeuropejskim, lecz także nie rozwiązałoby żadnego naszego problemu" - powiedziała niemiecka kanclerz.

 

Merkel przyznała, że Grecja chroni obecnie swoją granicę, która jest zewnętrzną granicą Unii, w sposób niewystarczający. "Pomagamy Grecji po to, aby poprawić ten stan" - wyjaśniła.

 

"Europa musi się obecnie zdecydować, jaką rolę chce w przyszłości odgrywać w świecie: czy chce być kontynentem, który się izoluje i jest wewnętrznie skłócony, czy też chce być kontynentem, który broni swoich wartości i interesów, a także je wdraża" - powiedziała Merkel.

 

Szefowa niemieckiego rządu potwierdziła, że nie zmieni swojej polityki otwartych drzwi dla legalnych imigrantów. Zapowiedziała, że będzie też zwalczać źródła migracji oraz będzie zabiegała o lepszą ochronę granicy zewnętrznej UE.

 

"Jestem do głębi przekonana, że droga, którą obrałam, jest słuszna dla Niemiec i dla Europy" - podkreśliła kanclerz w wywiadzie dla "Stuttgarter Zeitung", dodając, że wierzy, iż uda się jej krok po kroku zrealizować przyjęte założenia.

 

Rozpoczynający się w czwartek szczyt UE jest jej zdaniem "etapem pozwalającym na zastanowienie się, w którym miejscu jesteśmy".

 

W Pradze trwa spotkanie premierów Grupy Wyszehradzkiej. V4 ma wypracować wspólne stanowisko m.in. w sprawie migracji. W rozmowach mają również uczestniczyć przywódcy Bułgarii i Macedonii.

 

Bułgaria nie jest członkiem V4, lecz wraz z Macedonią została zaproszona do udziału w spotkaniu w Pradze, gdzie będzie omawiana inicjatywa Grupy Wyszehradzkiej dotycząca wsparcia krajów bałkańskich w uszczelnieniu granic z Grecją w celu wstrzymania napływu migrantów przez ten kraj na północ.

 

Omówienie wywiadu Merkel dla wtorkowego wydania "Stuttgarter Zeitung" ukazało się w poniedziałek wieczorem w serwisie agencji dpa. 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1.64

Liczba głosów:

22

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?