Pieter Cleppe: pomysł KE nasili antyunijne nastroje

(fot. shutterstock.com)

Pomysł powołania straży granicznej UE, która w sytuacjach zagrożenia dla funkcjonowania strefy Schengen mogłaby być rozmieszczana nawet bez zgody państwa członkowskiego, jest zły i może potęgować antyunijne nastroje - uważa dyrektor Open Europe w Brukseli Pieter Cleppe.

 

- Każdy zgadza się z tym, że powinniśmy strzec granic Schengen. Jednak Komisja Europejska siłą stara się wymusić na krajach członkowskich zaakceptowanie unijnych straży na swoich terytoriach. Nawet jeśli tego nie chcą - powiedział Cleppe.

 

Propozycja w tej sprawie została przedstawiona przez KE we wtorek, natomiast pierwsza ocena - bez podejmowania żadnych decyzji - zostanie dokonana przez przywódców państw i rządów na szczycie UE, który zaczyna się w czwartek po południu.

 

Pomysł popierają Niemcy, Włochy i Francja natomiast Polska, Węgry, czy Hiszpania sprzeciwiają się, argumentując, że wysyłanie formacji do jakiegoś kraju bez jego zgody to oddanie części suwerenności.

 

- Komisja powinna szanować suwerenność krajów członkowskich, szczególnie jeśli chodzi o tak wrażliwe tematy jak granice, decyzje na temat przyznawania azylu oraz polityka migracyjna - wskazał Cleppe.

 

Jego zdaniem forsowanie takich pomysłów doprowadzi do nasilenia antyunijnych nastrojów. - Widzieliśmy już podczas innych dyskusji, kiedy Komisja próbowała zmusić kraje do zaakceptowania określonej liczby uchodźców, że nasilały się wtedy antyunijne tendencje w takich krajach jak Polska czy Czechy - dodał ekspert.

 

Aby pomysł utworzenia unijnej straży granicznej mógł być zaakceptowany potrzebna jest zgoda Parlamentu Europejskiego oraz krajów członkowskich.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 13:21:19 | 2015-12-17
Jeżeli jakiś kraj nie radzi sobie z ochroną granicy zewnętrznej UE i nie zgadza się na pomoc, to należy go usunąć ze strefy Schengen i chronić granice pomiędzy nim, a innymi krajami tej strefy.

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook