G6, KE i USA w sprawie walki z terroryzmem

G6, KE i USA w sprawie walki z terroryzmem
(fot. shutterstock.com)
PAP / psd

Szefowie MSW unijnej grupy G6 (Włochy, Francja, Niemcy, W. Brytania, Hiszpania, Polska) oraz przedstawiciele USA i Komisji Europejskiej wydali w czwartek oświadczenie ws. walki z zagrożeniem terrorystycznym w Europie ze strony Państwa Islamskiego (IS).

W przyjętym oświadczeniu, uczestnicy spotkania potępili niedawne ataki terrorystyczne na świecie - w tym w Susie, Paryżu, Bamako, Bejrucie i San Bernardino - i podkreślili, że są "zjednoczeni w determinacji, aby walczyć z terroryzmem za pomocą mocnych, ale proporcjonalnych działań na poziomie narodowym i międzynarodowym, które pozwolą skutecznie zwalczyć zagrożenie stworzone przez Daesz/ISIL (Państwo Islamskie) i ekstremistów".

Dokument jest efektem dwudniowych rozmów, które odbywały się w Londynie na zaproszenie brytyjskiej minister spraw wewnętrznych Theresy May. W zastępstwie ministra spraw wewnętrznych Mariusza Błaszczaka, polski rząd reprezentował ambasador RP w Londynie Witold Sobków.

W imieniu Komisji Europejskiej w spotkaniu wziął udział grecki komisarz ds. migracji, spraw wewnętrznych i obywatelstwa Dimitris Awramopulos, a rząd Stanów Zjednoczonych reprezentowali prokurator generalna, szefowa resortu sprawiedliwości Loretta Lynch i minister bezpieczeństwa krajowego Jeh Johnson.

DEON.PL POLECA

Sygnatariusze podkreślili, że w walce z terroryzmem kluczową rolę odgrywają "wartości, które wszyscy podzielamy: szacunek, tolerancja i demokracja".

Strony oświadczenia zobowiązały się do "wspólnej pracy ze społeczeństwem obywatelskim oraz grupami religijnymi w celu promowania pozytywnych narracji promujących pokój, wolność i demokrację", a także udzielenia wsparcia grupom społecznym szczególnie zagrożonym radykalizacją.

Państwa Grupy G6, Stany Zjednoczone i Komisja Europejska zapowiedziały także "maksymalizację współpracy i wymiany informacji" oraz "zachęcenie dostawców usług telekomunikacyjnych do podjęcia kolejnych kroków, aby usunąć z internetu treści, które promują lub inspirują działania ekstremistów".

Podkreślono także konieczność "wzmocnionej współpracy wewnątrz Unii Europejskiej i ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie kluczowych inicjatyw, (za pomocą) rejestru danych pasażerów i unijno-amerykańskiego porozumienia parasolowego o ochronie danych i prywatności".

Według opublikowanych w czwartek danych liczba aresztowań na terytorium Wielkiej Brytanii związanych z incydentami o charakterze terrorystycznym wzrosła od stycznia do września o jedną trzecią w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Grupa G6 zrzesza najsilniejsze gospodarczo i mające najwięcej mieszkańców państwa Unii Europejskiej. Jej celem jest współdziałanie m.in. w walce z terroryzmem i przestępczością. Polska jest członkiem grupy od 2006 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

G6, KE i USA w sprawie walki z terroryzmem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.