Muzułmańscy uczeni: terroryzm jest sprzeczny z dżihadem

(fot. hikrcn / Shutterstock.com)

Wyższa Rada Uczonych w Islamie Królestwa Maroka wydała specjalny dekret religijny (fatwę), w którym stwierdza, że islam potępia terror, agresję i masakrowanie niewinnych.

 

Wyższa Rada Ulemów Maroka w fatwie potępiła zamachy w Paryżu oraz masakrę wielu niewinnych ludzi. Fatwa potępia również wykorzystanie religii islamu i dżihadu przez terrorystów. Islam, jak wskazują ulemowie, formalnie zakazuje terroryzmu i agresji.

 

Ta interpretacja opiera się na dwóch wersetach Koranu: "lecz nie bądźcie najeźdźcami. Zaprawdę; Bóg nie miłuje najeźdźców!" (2:190) oraz "Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi" (5:32, oba fragmenty w tłum. J. Bielawskiego).

 

W fatwie znajdują się również wskazania, jak wygląda prawdziwy, uzasadniony dżihad:

 

1. Dżihad przeciwko sobie samemu (poprzez edukację, oczyszczenie duszy i przygotowanie jej do podjęcia odpowiedzialności)

 

2. Dżihad umysłowy (poprzez kształtowanie ducha, by służyć interesom ludzkości)

 

3. Dżihad realizowany poprzez pisanie (publikowanie użytecznych tekstów, np. wychowawczych i zwalczających fałszywe oskarżenia wobec islamu i muzułmanów)

 

4. Dżihad realizowany poprzez pieniądze (hojne wydatki na dobre rzeczy, przyczyniające się do rozwoju społeczno-gospodarczego)

 

Ulemowie wskazali również, że dżihad z użyciem broni (dżihad zbrojny) może być zastosowany tylko w skrajnych przypadkach - np. gdy muzułmanie zostali zaatakowani przez swoich wrogów, a wszystkie środki pokojowe zostały już wyczerpane.

 

Takiego dżihadu nie mogą jednak realizować na własną rękę - fatwa wskazuje, że ogłoszenie dżihadu jako świętej wojny, należy wyłącznie do jurysdykcji Wielkiego Imama. Islam nie zezwala, aby żadna osoba prywatna lub grupa zadeklarowała dżihad.

 

Celem wydania fatwy było pragnienie zachowania spójności i jedności wspólnoty muzułmanów (Ummy).

 

 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o dżihadzie? Pisaliśmy już o tym jakiś czas temu.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

2.89

Liczba głosów:

19

 

 

Komentarze użytkowników (6)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

MR 20:37:40 | 2016-03-27
bardziej interesuje mnie postawa przywódców religijnycvh  w gettach islamskich Europy

Oceń 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~deon 12:51:45 | 2015-11-16
Wyższa Rada Uczonych w Islamie Królestwa Maroka wydała specjalny dekret religijny (fatwę), w którym stwierdza, że islam potępia terror, agresję i masakrowanie niewinnych.
więcej

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

~Sonia Kucharska 21:23:11 | 2015-11-16
Ale niewolnictwo seksualne chrześcijanek i niewiernych już nie. Zalecają je muzułmańscy teologowie, aby zapobiec cudzołóstwu.
https://www.youtube.com/watch?v=q4TDxANTsS8

Oceń 4 1 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

puella 16:57:27 | 2015-11-16
A Deon dalej swoje. Może jeszcze mamy ich przepraszać za "stereotypy" dot. ich religii i wyznawców? Jak chcecie podkładać głowę pod topór w imię tolerancji, zrozumienia i miłosierdzia to proszę bardzo, ale przestańcie mieszać pisząc nierzetelne artykuły. 

Ja naprawdę zaczynam się poważnie zastanawiać czy Wasze pisanie ma na celu zwiększenie popularności portalu przez wzbudzenie kontrowersji, czy naprawdę stajecie po drugiej stronie.

Oceń 8 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Ken 15:46:11 | 2015-11-16
Przecież wiadomo, że "niewinny" dla islamistów to wierny, więc żaden niewierny nie jest niewinny. Nie dajcie sobie wody z mózgu robić. Koran 2:191 "I zabijajcie ich, gdziekolwiek ich spotkacie, i wypędzajcie ich, skąd oni was wypędzili – Prześladowanie jest gorsze niż zabicie. – I nie zwalczajcie ich przy świętym Meczecie, dopóki oni nie będą was tam zwalczać. Gdziekolwiek oni będą walczyć przeciw wam, zabijajcie ich! – Taka jest odpłata niewiernym!" Więc jak pogodzić te pokojowe wersy z tymi zachęcającymi do mordowania? Ano radzą sobie tak, że później napisane wersy są ważniejsze od wcześniejszych i jakoś tak się składa, że te namawiające do nienawiści zawsze są późniejsze (tak na marginesie układ w Koranie nie jest chronologiczny). To są publicznie dostępne informacje.

Oceń 5 3 odpowiedz

Zgłoś do moderacji

Euzebiusz 14:46:44 | 2015-11-16
""Lecz nie bądźcie najeźdźcami. Zaprawdę; Bóg nie miłuje najeźdźców!"(2:190)

Ten, kto zabił człowieka, który nie popełnił zabójstwa i nie szerzył zgorszenia na ziemi, czyni tak, jakby zabił wszystkich ludzi"(5:32)


Co do pierwszej myśli to można osiedlić się w danym kraju uzyskując nawet jego obywtalestwo - co przyszli terroryści sprytnie wykorzystują jak pokazuje życie, wtapiają sie w tłum, są jednymi z wielu mieszkanców danego kraju nie wzbudzając niczyicih podejrzeń, a więc nie są najeźdźcami.
Co do drugiej myśli to również jak się ktoś uprzemożna to sobie wytłumaczyć na własną korzyść, bo czy jest człowiek na ziemi który w mniejszym bądź większym stopniu nie sieje zgorszenia? Tylko czy to oznacza przyzwolenie na zabijanie?

Oceń 2 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?