Turcja: zatrzymano ok. 70 domniemanych członków IS

(fot. shutterstock.com)

Turecka policja zatrzymała we wtorek 71 osób podejrzanych o przynależność do Państwa Islamskiego (IS) - podała agencja Dogan.

 

Operację antyterrorystyczną siły bezpieczeństwa przeprowadziły w kilku miastach, w tym w Stambule.

 

 

Ponadto armia ogłosiła, że zatrzymała 17 bojowników próbujących nielegalnie przekroczyć granicę z Syrią w prowincji Kilis.

 

Podczas wtorkowej operacji zatrzymano w Stambule 21 osób, w tym siedmioro dzieci. 30 osób zatrzymano w mieście Konya w centrum kraju, 20 osób - w prowincji Kocaeli na wschód od Stambułu.

 

 

Według wcześniejszych informacji agencji Dogan wśród zatrzymanych jest jedna kobieta. Domniemani członkowie IS zostali przesłuchani przez funkcjonariuszy jednostki antyterrorystycznej.

 

Dzień wcześniej, w poniedziałek, tureckie służby przeprowadziły serię akcji wymierzonych w IS. Przeszukano dziesiątki mieszkań w mieście Diyarbakir na południowym wschodzie kraju. Zginęło wtedy siedmiu domniemanych dżihadystów, a 12 osób zatrzymano.

 

 

Policja wyjaśniła, że w poniedziałek dwóch policjantów zostało w Diyarbakirze zabitych przez domniemanego bojownika IS. Najpierw podawano, że zginęli oni w strzelaninie. Jednak we wtorek policja w Diyarbakirze podała, że zginęli, gdy zamachowiec samobójca zdetonował ładunki wybuchowe.

 

Cytowany przez agencję Reutera przedstawiciel władz powiedział, że w poniedziałek udało się przechwycić materiały i sprzęt służący do sporządzania bomb. W ten sposób - dodał - zapobieżono "większemu atakowi" niż ostatni zamach bombowy w Ankarze.

 

 

W zeszłym tygodniu prezydent Recep Tayyip Erdogan podkreślił, że za tamtym aktem terroru stali nie tylko dżihadyści, ale także syryjski wywiad oraz bojownicy Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook