Chorwacja otworzyła dla migrantów granicę z Serbią

(fot. EPA/IGOR KUPLJENIK)

Chorwacja otworzyła w poniedziałek swoją granicę z Serbią dla około 3 tysięcy koczujących tam od dwóch dni migrantów; wszyscy przeszli na stronę chorwacką - podały agencje.

 

- Chorwacka policja otworzyła bramę i wszyscy uchodźcy, którzy byli zgromadzeni na przejściu, przeszli na drugą stronę - powiedział AFP przebywający na miejscu czeski wolontariusz Jan Pinos.

 

Informację tę potwierdziła agencji AP rzeczniczka urzędu Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców Melita Sunjić, która też jest na granicy. Powiedziała, że otwarcie granicy nastąpiło bez uprzedzenia, zaś ostatnią osobą, która przekroczyła granicę, był młody chłopiec bez nogi. "Pomogliśmy mu, pchając przez przejście jego wózek inwalidzki" - powiedziała rzeczniczka.

 

AFP pisze, że wcześniej sytuacja na miejscu była tak napięta, że groziło, iż wymknie się spod kontroli. Migranci czekali tam na wpuszczenie do Chorwacji stłoczeni na błotnistym terenie i podczas deszczu.

 

Nie ma informacji o tym, by decyzja władz Chorwacji o wpuszczeniu migrantów była skoordynowana z działaniami sąsiadów. Wcześniej słoweński resort spraw wewnętrznych zarzucił władzom Chorwacji ignorowanie próśb i planów strony słoweńskiej dotyczącej przepływu migrantów. Słowenia twierdzi, że nie może ich przyjąć więcej niż 2,5 tys. dziennie.

 

Niewielka Słowenia stała się głównym na Bałkanach krajem tranzytowym dla migrantów po tym, jak w sobotę Węgry zamknęły granicę z Chorwacją. Chorwacki rząd zapowiedział, że migranci będą teraz kierowani na granicę ze Słowenią.

 

Wcześniej w poniedziałek słoweńska minister spraw wewnętrznych Vesna Gyoerkoes Żnidar oskarżyła Chorwację, że wysyła na granicę "migrantów w wielkiej liczbie, niezgodnie z wcześniej ustalonymi ramami". Według niej "strona chorwacka nie odpowiada" na żądania Słowenii ograniczenia napływu migrantów i działa tylko jako "pas transmisyjny".

 

AFP pisze, że w ciągu weekendu do Macedonii przedostało się z Grecji ponad 15 tys. migrantów, którzy - jak się oczekuje - obiorą drogę przez Serbię, Chorwację i Słowenię do Austrii i Niemiec.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (2)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

TajemniczaJejmosc 00:20:50 | 2015-10-20
Kolejna perełka, ale na niej chyba muszę na dzisiaj poprzestać, bo w przeciwnym razie świt nas tu zastanie...

http://wpolityce.pl/swiat/268892-ukrywala-krzyzyk-w-iraku-ukrywa-go-rowniez-w-niemczech-ataki-na-...

Oceń odpowiedz

Zgłoś do moderacji

TajemniczaJejmosc 00:10:06 | 2015-10-20
Chrześcijańscy uchodźcy wojenni (wojenni) nadal mile widziani.

Tymczasem na bieżąco wieści z Europy, mili państwo, co do "rodzimych", "rdzennych" muzułmanów szwedzkich, bo od pewnego czasu w niektórych krajach Europy islam jest "rdzenny" i stanowi tożsamy element kultury narodu:

http://wpolityce.pl/swiat/268759-muzulmanie-terroryzuja-syryjskich-chrzescijan-w-szwecji-przejdzi...

Oceń odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook