Siostrze Nadii Sawczenko zakazano wjazdu do Rosji

(fot. UTR NEWS - Pulse News / Wikimedia Commons / CC BY 3.0)

Siostra więzionej w Rosji ukraińskiej lotniczki Nadii Sawczenko, Wira, otrzymała pięcioletni zakaz wjazdu do Rosji - poinformował we wtorek adwokat oskarżonej Mark Fejgin. Wira jest jedynym świadkiem obrony w procesie Nadii.

 

Wira Sawczenko usłyszała o zakazie na granicy, gdy wracała z Rosji na Ukrainę. Rosyjskie służby graniczne poinformowały ją, że nie może wjeżdżać do ich kraju do 2020 roku. Decyzję wydała Federalna Służba Bezpieczeństwa - napisał Fejgin na Twitterze.

 

- Nadija Sawczenko została pozbawiona prawa do obrony, gdyż jej siostra Wira była jedynym świadkiem (obrony) w procesie - dodał w kolejnym wpisie. Prawnik przypuszcza, że podstawą wydania zakazu była "troska o bezpieczeństwo narodowe" i zapowiedział, że zaskarży decyzję Rosjan.

 

Sawczenko jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku. Jej proces toczy się od lipca przed Sądem Miejskim w Doniecku, na południu Rosji.

 

Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej twierdzi, że porucznik Sawczenko walczyła na wschodzie Ukrainy w szeregach ochotniczego batalionu Ajdar; w czasie starć z siłami prorosyjskimi w obwodzie ługańskim została wzięta do niewoli. Komitet Śledczy oskarżył ją o naprowadzanie na cel ognia moździerzy, w wyniku czego śmierć ponieśli dziennikarze państwowej telewizji Rossija: Igor Korneluk i Anton Wołoszyn.

 

Lotniczka nie przyznaje się do winy i twierdzi - podobnie jak władze w Kijowie - że prorosyjscy separatyści uprowadzili ją do Rosji. Grozi jej do 25 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. 34-letnia lotniczka jest więziona w Rosji od lipca 2014 roku. O uwolnienie Sawczenko niejednokrotnie apelowała do Rosji Unia Europejska.

 

W ubiegłym tygodniu rosyjski minister sprawiedliwości Aleksandr Konowałow oświadczył, że Rosja gotowa będzie rozmawiać o przekazaniu Sawczenko stronie ukraińskiej dla odbycia kary na terytorium Ukrainy po ogłoszeniu wyroku.

 

O możliwości przekazania Sawczenko mówił wcześniej Fejgin, który oświadczył, że w Kijowie trwają już "dość intensywne" rozmowy na ten temat. Ministerstwo Sprawiedliwości FR oświadczyło wówczas, że lotniczka może zostać przekazana Ukrainie, jeśli Kijów uzna jej winę i zagwarantuje wykonanie kary.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

4

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook