Syria: nowy sojusz przeciwko ISIS

(fot. Kurdistan Photo كوردستان / Foter / CC BY-SA)

Bojownicy kurdyjscy, wspierani przez siły międzynarodowej koalicji dowodzonej przez USA, przyłączyli się do nowego sojuszu wojskowego w Syrii, w skład którego wchodzą ugrupowania arabskie - podała w poniedziałek agencja Reutera.

 

Do sojuszu pod nazwą Demokratyczne Siły Syrii należą teraz kurdyjscy bojownicy z Ludowych Jednostek Samoobrony (YPG) oraz różne syryjskie ugrupowania arabskie, w tym Dżajsz al-Thuwwar (Armia Rebeliantów), które walczyły już razem przeciwko Państwu Islamskiemu (IS) na północy Syrii. Do sojuszu należy również ugrupowanie chrześcijan asyryjskich.

 

YPG pokazały, że są jak dotychczas najskuteczniejszym partnerem w terenie koalicji międzynarodowej, która z powietrza atakuje cele IS.

 

"Newralgiczny etap, przez który przechodzi nasz kraj, Syria, a także szybki rozwój wypadków na polu wojskowym i politycznym (...) wymaga, by powstały zjednoczone narodowe siły wojskowe wszystkich Syryjczyków, łączące Kurdów, Arabów, Syriaków i inne grupy" - napisano w oświadczeniu YPG przesłanym agencji Reutera.

 

W ubiegłym tygodniu władze USA poinformowały, że zwiększą pomoc wojskową dla grup walczących z IS w Syrii. Siły kurdyjskie odniosły w ostatnich miesiącach znaczne sukcesy w walce z IS w północno-wschodniej części Syrii.

 

Jednak Biały Dom oświadczył, że będzie szukał także innych grup, które chciałby uzbroić, w tym skupionych w Syryjskiej Arabskiej Koalicji (Syrian Arab Coalition), z nadzieją, że będą one walczyć z IS u boku sił kurdyjskich.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

4

 

 

Komentarze użytkowników (1)

Sortuj według najnowszych

Zgłoś do moderacji

jazmig 10:08:35 | 2015-10-12
Niech Amerykanie wynoszą się stamtąd, oni już dość szkód tam narobili.

Oceń 3 odpowiedz

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook