Ławrow: Rosja i USA będą szukać kompromisu w sprawie Syrii

(fot. PAP/EPA/MIKHAIL KLIMENTIEV/RIA NOVOSTI/KREMLIN POOL)

Moskwa i Waszyngton będą kontynuować rozmowy by znaleźć kompromis w sprawie wojny w Syrii i walki z Państwem Islamskim (IS) - oświadczył we wtorek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow po spotkaniu prezydentów USA i Rosji Baracka Obamy i Władimira Putina.

 

"Nie porozumieliśmy się co do konkretnych etapów", ale Obama i Putin "zgodzili się kontynuować współpracę" - powiedział Ławrow w wywiadzie udzielonym anglojęzycznej telewizji rosyjskiej RT.

 

Odbędą się "rozmowy między ministerstwami obrony, ministerstwami spraw zagranicznych", by "nasz wspólny cel (...), czyli zniszczenie organizacji Państwo Islamskie, stał się bardziej realny" - dodał.

 

"Wszyscy, którzy mierzą się z IS, którzy nienawidzą IS, muszą koordynować swe działania" - ocenił Ławrow, wykluczając jednak możliwość stworzenia "klasycznej koalicji" ze "wspólnym dowództwem". "To nierealistyczne. Prezydent Putin wyraźnie to podkreślił" - oświadczył.

 

"Myślę, że prezydent Obama zrozumiał to, co powiedział pan Putin" - dodał. "Jednak działania na lądzie powinny być skoordynowane, podobnie jak naloty" - powiedział Ławrow.

 

Dowodzona przez USA "koalicja prowadzi tylko ataki z powietrza, podczas gdy w terenie są wojska Syrii i Iraku oraz grupy kurdyjskie, które walczą z IS, Frontem Al-Nusra i innymi" - argumentował Ławrow.

 

Moskwa, która w poniedziałek wyraziła poparcie dla reżimu syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, dotychczas krytykowała amerykańskie naloty na cele IS bez zgody Damaszku.

 

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow poinformował we wtorek, że w koordynacji działań krajów walczących z dżihadystami pomóc może powstające w Bagdadzie centrum wymiany informacji. Danymi dzielić się tam mają Irak, Rosja, Syria i Iran.

 

Według Pieskowa podczas poniedziałkowego spotkania Obamy z Putinem obaj przywódcy omówili wymianę informacji w sprawie wojny w Syrii.

 

W poniedziałek na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Putin opowiedział się za powołaniem szerokiej koalicji antyterrorystycznej do walki z dżihadystami w Syrii i Iraku i ocenił, że brak współpracy z obecnym rządem w Damaszku jest olbrzymim błędem. Jego zdaniem jedynie wojska prezydenta Asada i siły Kurdów zwalczają obecnie siły IS w Syrii.

 

Obama stwierdził, że Stany Zjednoczone są gotowe do współpracy z każdym krajem, w tym Rosją i Iranem, by rozstrzygnąć konflikt w Syrii. Rosja i Iran to najważniejsi polityczno-wojskowi sojusznicy obecnego reżimu w Damaszku.

 

Jednak w przeciwieństwie do Putina Obama podkreślił, że zaangażowanie w konflikt nie może oznaczać poparcia dla Asada i chęci przywrócenia status quo sprzed wojny domowej. Przypomniał, że to prezydent Syrii eskalował konflikt, reagując użyciem siły na pokojowe protesty Syryjczyków.

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

3

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook