Do Grecji w trzy godziny dotarło 2 500 imigrantów

(fot. PAP/EPA/Csaba Krizsan)

Na grecką wyspę Lesbos dotarło w środę rano, w ciągu zaledwie trzech godzin, ponad 2 500 migrantów, głównie uchodźców z Afganistanu - podał Reuters. Fotoreporter agencji poinformował, że widzi kolejne grupy zmierzające w stronę wyspy.

 

Około 40 pontonów, z około 60-70 osobami na pokładzie, docierało na plaże Lesbos w strugach deszczu. Niektórzy z migrantów byli w stanie hipotermii. Z odległości było widać kolejnych dziewięć łodzi płynących do brzegu.

 

Na wyspę Lesbos codziennie przybywają dziesiątki łodzi wypełnionych nielegalnymi imigrantami. Dla wielu tysięcy ludzi, uciekających przed konfliktami i biedą z Bliskiego Wschodu i Afryki, ta położona w pobliżu wybrzeży Turcji wyspa jest jednym z pierwszych etapów podróży do Europy.

 

Fotoreporterzy Reutera, pracujący od jakiegoś czasu na wyspie, poinformowali, że liczba łodzi, które przybiły w środę do brzegu, jest dużo większa niż normalnie w tak krótkim czasie. Czterdzieści łodzi to wiele nawet na cały dzień - ocenili.

 

Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji (IOM) szacuje, że spośród rekordowej liczby 430 tysięcy uchodźców i migrantów, którzy przybyli od początku roku przez Morze Śródziemne do Europy, 309 tysięcy dotarło do Grecji.

 

Szefowie MSW państw UE przegłosowali we wtorek w Brukseli podział 120 tysięcy uchodźców. Decyzję zapadła w głosowaniu większościowym, chociaż przewodniczący UE Luksemburg początkowo dążył do konsensusu w sprawie podziału. Nie udało się jednak przekonać czterech krajów do projektu porozumienia. Polska poparła uzgodnienia, głosując inaczej niż pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej.

 

Kraje, które były przeciwko tej decyzji, są i tak zobowiązane ją wdrożyć i przyjąć do siebie odpowiednią liczbę migrantów. Słowacja zapowiedziała już, że tego nie uczyni, nawet ryzykując spór prawny z Komisją Europejską.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

1

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook