Austria przywraca kontrole graniczne

(fot. PAP/EPA/BARBARA GINDL)

W związku z kryzysem imigracyjnym od północy z wtorku na środę w Austrii możliwe będzie przeprowadzanie kontroli granicznych. Zarządzenie w tej sprawie rząd austriacki wydał we wtorek po południu.

 

Austriacka minister spraw wewnętrznych Johanna Mikl-Leitner wystosowała pismo do unijnego komisarza ds. migracji Dimitrisa Awramopulosa, oficjalnie informując o tymczasowym przywróceniu kontroli granicznych - poinformował austriacki resort spraw wewnętrznych. Kontrole mają być skoncentrowane na granicach z Węgrami, Włochami, Słowenią i Słowacją.

 

Mikl-Leitner podkreśliła, że Austria chce elastycznie reagować na napływ migrantów i na przemyt ludzi. Zapewniła, że intensywność kontroli granicznych będzie uzależniona od wymogów bezpieczeństwa.

 

Kanclerz Austrii Werner Faymann, który we wtorek spotkał się w Berlinie z szefową rządu Niemiec Angelą Merkel, podkreślił, że podczas przyjmowania uchodźców należy w przyszłości lepiej weryfikować, kto ma prawo do azylu. Wskazał, że obecnie w Austrii pod opieką państwa jest więcej uchodźców niż w Niemczech.

 

Mikl-Leitner zaakcentowała w piśmie do Awramopulosa, wskazując na ustawodawstwo Unii, że "azylanci muszą pogodzić się z tym, iż nie mogą sobie wybierać kraju członkowskiego UE, w którym zapewniona zostanie im ochrona". Wyraziła też przekonanie, że jednolite unijne ramy prawne mogą funkcjonować tylko pod warunkiem, iż wszystkie państwa solidarnie wezmą na siebie wspólną odpowiedzialność.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

5

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook