Czechy i Słowacja otworzą korytarz dla uchodźców?

Premier Węgier Viktor Orban (L-P), Premier Czech Bohuslav Sobotka, Premier Polski Ewa Kopacz, Premier Słowacji Robert Fico podczas nadzwyczajnego szczytu w Pradze, 4 września br. (fot. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Czechy i Słowacja mogą otworzyć korytarz dla uchodźców podróżujących z Węgier do Niemiec, jeśli Berlin i Budapeszt porozumieją się w tej sprawie - poinformowali w piątek ministrowie spraw wewnętrznych Czech i Słowacji Milan Chovanec i Robert Kaliniak.

 

- Jeżeli usłyszymy jakąś oficjalną obietnicę od Niemiec, że przyjmą one syryjskich uchodźców, którzy zostali już zarejestrowani w jakimś europejskim kraju, to jesteśmy gotowi otworzyć korytarz, jeśli tylko dojdzie też do porozumienia między Berlinem a Budapesztem - powiedział Chovanec po spotkaniu z Kaliniakiem.

 

Obaj ministrowie przebywają w Pradze, gdzie rozpoczęło się spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

 

Szefowie rządów Polski, Czech, Słowacji i Węgier będą starali się wypracować wspólne stanowisko Europy Środkowo-Wschodniej w sprawie kryzysu imigracyjnego. Ogłoszona ma zostać deklaracja Grupy Wyszehradzkiej ws. polityki imigracyjnej.

 

W UE rośnie presja na kraje Europy Środkowej i Wschodniej, które odrzucają obowiązkowe kwoty rozdzielania uchodźców napływających do Unii. Pojawiły się ostrzeżenia, że kryzys migracyjny może mieć skutki dla strefy Schengen, a nawet podziału funduszy unijnych.

 

 

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

5

Liczba głosów:

2

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?