"Nie możemy przyjmować co roku 800 tys. uchodźców"

(fot. EPA/YANNIS KOLESIDIS)

Szef MSW Niemiec Thomas de Maiziere powiedział w czwartek, że jego kraj nie może przyjmować co roku 800 tys. uchodźców. Polityk CDU ostrzegł, że granice w Europie pozostaną otwarte tylko wtedy, jeżeli inne państwa UE włączą się w rozwiązywanie problemu.

 

- W tym roku musimy sobie z tym poradzić i poradzimy sobie. Jednak na dłuższą metę przyjmowanie 800 tys. uchodźców rocznie to zdecydowanie za dużo - powiedział de Maiziere w czwartek w porannej audycji telewizji ZDF, Morgenmagazin.

 

Szef resortu spraw wewnętrznych podkreślił, że Niemcy przyjmują 40 proc. wszystkich imigrantów, którzy przyjeżdżają do Unii Europejskiej. - To zbyt dużo - ocenił polityk.

 

De Maiziere zastrzegł, że opowiada się za otwartymi granicami i że jest "Europejczykiem z przekonania". - Jeżeli inne europejskie kraje nie będą przestrzegać prawa i umów, (...) to trzeba będzie wprowadzić inny system, który będzie funkcjonował - ostrzegł. - Otwarte granice są możliwe tylko wtedy, jeżeli na obszarze, gdzie istnieją otwarte granice, działa w sposób zrównoważony system (przyjmowania uchodźców). Tak jednak nie jest - wyjaśnił de Maiziere.

 

Minister przedstawił w środę najnowszą prognozę Federalnego Urzędu ds. Uchodźców, z której wynika, że w tym roku do Niemiec przyjedzie 800 tys. azylantów, czyli czterokrotnie więcej niż rok temu. Władze w Berlinie zarzucają innym krajom UE, że nie przestrzegają unijnych przepisów o uchodźcach i odmawiają przyjmowania uciekinierów lub czynią to na zbyt małą skalę.

 

"Uczciwego podziału" azylantów pomiędzy kraje UE domaga się też przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych Bundestagu, Norbert Roettgen. W wywiadzie dla rozgłośni Deutschlandfunk polityk CDU skrytykował Słowację za deklarację, że nie przyjmie żadnych uchodźców muzułmańskich, lecz wyłącznie chrześcijan.

 

- Taka postawa nie ma nic wspólnego z solidarnością i świadczy o egoizmie - ocenił Roettgen. Jego zdaniem, taka polityka podkopuje zdolność UE do działania i przyczynia się do niszczenia Europy. - Nie możemy sobie pozwolić na brak solidarności. Musimy wywierać presję - powiedział niemiecki chadek.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

1

Liczba głosów:

1

 

 

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?