Libia: przewróciła się łódź z imigrantami

(fot. Nicolas Raymond / CC BY 2.0 / flickr.com)

U wybrzeży Libii przewróciła się łódź przewożąca nielegalnych imigrantów; większości nie odnaleziono. Statki, które przybyły z pomocą, zdołały na razie uratować ok. 100 osób. Ocenia się, że na pokładzie było blisko 600 - podała środę włoska straż przybrzeżna.

 

Przeciążona łódź rybacka wezwała na pomoc straż przybrzeżną w Katanii (Sycylia). Dwa statki patrolujące okolicę, około 15 km od wybrzeży Libii, zostały natychmiast wysłane na miejsce wypadku.

 

Do zagrożonej łodzi podpłynął statek organizacji "Lekarze bez granic" i okręt marynarki wojennej Irlandii.

 

Irlandzki statek, który zbliżył się jako pierwszy, rzucił na wodę szalupy, ale w tym momencie przeciążona łódź przewróciła się. Jak wyjaśnia AFP, statki wiozące uchodźców są przeważnie tak przeciążone, że wystarczy, by jakaś grupa osób nagle wstała, by łódź się wywróciła.

 

Kapitan irlandzkiej marynarki Donal Gallgher powiedział, że na miejsce wypadku przyleciał już włoski śmigłowiec wojskowy, który zrzuca tratwy ratunkowe.

Na początku lipca biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) podało, że od początku roku w bardzo niebezpiecznych warunkach uciekło przez Morze Śródziemne 137 tys. imigrantów. Większość z nich uciekła przed konfliktami zbrojnymi w krajach Afryki Północnej. To o 83 proc. więcej w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego.

 

Zatonięcia łodzi na Morzu Śródziemnym w kwietniu spowodowały, że przywódcy UE przyspieszyli operacje poszukiwawcze i ratunkowe, między innymi w ramach operacji patrolowej Tryton.

 

Wspomóż Nas

Twoja ocena:

Średnia ocen:

0

Liczba głosów:

0

 

 

Komentarze użytkowników (0)

Sortuj według najnowszych

Facebook @portalDEONTwitter @deon_plYouTube @portalDEONplInstagram @deon_plKontakt

Logowanie

 
Opcja umożliwiająca automatyczne logowanie w serwisie przy kolejnej wizycie. Jest aktywna do momentu wylogowania.
zarejestruj się zapomniałeś hasła?
Zaloguj przez Facebook